TECRİT SADECE HAPİSHANEDE DEĞİL DIŞARIDA DA UYGULANIYOR

0 400
image_pdf

İnsan hakları savunucuları ve avukatların açlık grevlerine ilişkin yapmak istedikleri açıklamaya polis saldırdı. Avukatlar gözaltına alındı, bir kişi hastaneye kaldırıldı.

Açlık grevlerine ilişkin Kızılay’da bulunan YKM önünde basın açıklaması yapmak isteyen avukat ve insan hakları savunucularına polis saldırdı. Açıklama yapmak isteyenlere biber gazı sıkan polis, bir kişiyi de kafasına copla vurarak yaraladı.

İHD, TİHV, ÇHD ve ÖHD’nin çağrısıyla çok sayıda kentten Ankara’ya gelen avukatlar ve insan hakları savunucuları, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması amacıyla devam eden açlık grevlerine ilişkin YKM önünde bir araya geldi.

4’Ü AVUKAT 5 GÖZALTI

Basın açıklaması yapmak ve hazırladıkları raporu Adalet Bakanlığı’na sunmak isteyen insan hakları savunucuları ve avukatlara polis biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı. Polis saldırısında Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ankara İl Eş Sözcüsü Fatma Kılıçarslan kafasına aldığı cop darbesi sonucu hastaneye kaldırıldı. Kılıçarslan daha sonra gözaltına alındı.

Polis saldırısında avukatlar Kenan Maçoğlu, Veysi Eksi, Ahmet Baran ve Bülent Aşa gözaltına aldı. Gözaltındaki 5 kişi, adli muayenelerinin ardından serbest bırakıldı.
Polis saldırısının ardından İHD binası önünde yapılmak istenen açıklama da engellendi. Bunun üzerine aynı binada bulunan SES Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenlendi.

‘POLİS KENDİSİNİ ANAYASA YERİNE KOYUYOR’

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, polis saldırısını kınayarak, “Tipik bir polis devleti uygulamasıyla karşı karşıya kaldık. Tüm bunlar olağan hale getirilen OHAL rejiminin yansımaları” dedi. Türkdoğan, demokrasi ittifakının bir an önce kurulması gerektiğini dile getirdi. Türkdoğan, “Polis kendisini devlet yerine koyuyor, anayasa yerine koyuyor. Cumhur İttifakı’nın Türkiye’yi getirdiği nokta bu” diye konuştu.

Açlık grevi eylemcilerinin talebinin İmralı’da tecritin sonlandırılması olduğunu hatırlatan Türkdoğan, demokrasi mücadelesini sürdüreceklerini ifade etti.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği Eş Genel Başkanı Av. Ayşe Acinikli, açlık grevi eylemcilerinde kalıcı hasar oluşmadan adım atılması gerektiğini söyledi. İmralı’ya avukatlar, aileler, vasiler gidemediği gibi mektupların dahi verilmediğini belirten Acinikli, eylemin talebinin yasaların uygulanması olduğunu söyledi.

TECRİT SADECE HAPİSHANEDE DEĞİL DIŞARIDA DA UYGULANIYOR

ÇHD Genel Sekreteri Nergiz Tuba Aslan ise polis saldırısını hatırlatarak, tecritin sadece hapishanelerde değil dışarıda da uygulandığını söyledi. İHD önünde basın açıklamasına dahi tahammül edilemediğini ifade eden Av. Aslan, “Her türlü ses zor kullanılarak bastırılmaya çalışılıyor” dedi. Aslan, tecritin kaldırılmasını, yasal hakların tanınmasını istedi.

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, açlık grevinin talebinin hukuksal, demokratik ve insani bir talep olduğunu ifade etti. “Bu talebin mutlaka yerine getirilmesi lazım” diyen Aydın, demokratik güçlerin el birliği ile çözüm üretmesi gerektiğini dile getirdi.

SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, açlık grevlerinin tıbbi bir süreç olmayıp bir eylem olsa da bu sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi gerektiğini söyledi.
HDP Muş Milletvekili Mensur Işık ise Kürt annelerine yapılan saldırıyı hatırlatarak, “Saygısızlıktır, hadsizliktir. Bu halk düşmanlığıdır” dedi. Işık, “Bunlar artık çok hoyratlaştılar. Faşizm sona yaklaşıyor” ifadesini kullandı.

Basın toplantısının ardından İHD, TİHV, ÇHD ve ÖHD’den bir heyet, Meclis’e geçti. Heyet, AKP, CHP ve HDP Grup Başkanvekilleri ve İYİ Parti ve Saadet Partisi milletvekilleriyle görüşecek.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.