Tecride karşı açlık grevleri sürüyor

0 564
image_pdf

Tecridin kaldırılması talebiyle başlayan açlık grevleri cezaevlerinde, yurt içinde ve dışında devam ediyor. Açlık grevi eylemini evinde sürdüren Leyla Güven 161’inci gününe girdi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde başlattığı ve tahliyesinin ardından evinde sürdürdüğü açlık grevi 161’inci gününe girdi.

EŞ GENEL BAŞKANLARDAN GÜVEN’E ZİYARET

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, HDK Eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sedat Şenoğlu, DBPartisi Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan ve HDP milletvekilleri, Leyla Güven’i evinde ziyaret ederek, tecridin kaldırılması talebini yineledi

HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ın partilerinin Diyarbakır İl Örgütü binasında başlattığı eylem de 3 Mart’tan bu yana devam ediyor.

Aynı taleple Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewler kentinde açlık grevine başlayan HDP üyesi Nasır Yağız 148, Strasburg’da 14 kişi ve Galler’de İmam Şiş’in 122, cezaevlerinde 16 Aralık’ta başlayan tutukluların açlık grevi eylemleri de 123 gününe girdi.

Erzincan T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevi eylemine başlayan Sedat Akın’ın tahliye edilmesi ardından Batman’daki evinde sürdürdüğü eylem 98’nci gününde.

Gurbet Ektiren, Bakırköy Cezaevi’nde 15 Ocak’ta başladığı açlık grevi eylemini tahliye olduğu 8 Mart’tan bu yana Mardin’in Derik ilçesindeki evinde, İhsan Sinmiş 1 Mart’ta Silivri Cezaevi’nde başladığı açlık grevini 11 Mart’ta tahliye olduktan sonra İstanbul Küçükçekmece’deki evinde, Buca Kırıklar 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 22 Mart’ta tahliye olan Ferdi Karabay 1 Mart’ta başladığı açlık grevi eylemini evinde, HDP binasında açlık grevine başlaması üzerine gözaltına alınıp tutuklanan Sevican Yaşar 2 Nisan’da, Salih Tekin ve Bilal Özgezer ise 5 Nisan’da tahliye edildikten sonra eylemini evinde sürdürüyor.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.