TAHİR ELÇİ AMED’DE KATLEDİLDİĞİ YERDE ANILDI

0 229
image_pdf

İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) kurucularından olan Amed Barosu Başkanı Tahir Elçi, Dört Ayaklı Minare’ye düzenlenen yürüyüşle anıldı. Polisin ablukası altında gerçekleşen eyleme, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP milletvekilleri Ebru Günay, Saliha Aydeniz ve Meral Danış Beştaş, CHP Milletvekilli Sezgin Tanrıkulu, Ankara, Bursa, Aydın, Antalya ve Kürdistan’daki barolarından oluşan 25 baro başkanı katıldı. “Em te ji bîr nakin-Seni unutmayacağız” yazılı pankartın açıldığı yürüyüş boyunca “Tahir Elçi Ölümsüzdür” ve “Tahir burada katiller nerde” sloganları atıldı.

  • AYDIN: ÖRTBAS ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Amed Barosu Başkanı Cihan Aydın, Elçi’yi anarken, ülkede insan haklarının giderek daha kötü olduğunu, failli meçhul cinayetlerin idare ve yargı iş birliğiyle örtbas edilmeye çalışıldığını, Elçi’nin hayali olan barışın esamesinin dahi okunmadığını söyledi. Savaşın toplumsal yaşamın bir parçası haline getirilmeye çalışıldığına işaret eden Aydın, Rojava’ya yönelik işgalci saldırılara dikkat çekti.

  • TÜRKAN ELÇİ: BARIŞ İSTEYENİ ARKADAN VURAN ALÇAKLAR!

Türkan Elçi, eşine seslendiği konuşmasında şunları söyledi: “Bu dar sokakta eksilen sendin, çoğalan ölümdü. Ardından her şey biraz daha eksildi.  Mesela huzurumuz, hürriyetimiz, umutlarımız eksildi. Gel, kurtar bizi bu kimsesiz kalabalıktan. Kapkara karlı taşına geldik, aydınlığından bizim karanlığımıza seslen, bize yaşamın kutsallığından söz et; hakkın, hukukun, özgür düşünmenin yüceliğini, işkencenin insanlık suçu olduğunu yıllarca haykırdığın gibi yeniden haykır. İnsanlar arasında ırk, dil, din ayırımı yapmadan, herkes için adalet ve eşit yaşam koşulları talep etmenin nasıl bir erdem olduğunu savaş severlere bu topraklarda savaş istememenin ulviyetini, bu meşum mahalde sanık aramayanların, katillere şerik olacağını masum duruşunla bir kez daha hatırlat. Barış isteyen bir adamı arkadan vurmanın alçaklık olduğunu haykır. Belki biter bu sabahsız gece. Belki zulüm susar, kan susar, belki onulmaz kaderimiz beklenmedik düzlüğe çıkar. Günbegün hukukun hükmü azalıyor, hak gölgeleniyor, katiller elini kolunu sallayarak yürüyor taş sokağımızda.”

Anma programı, Dört Ayaklı Minare’ye bırakılan karanfillerle son buldu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.