“‘MİT Elemanı’ Nazik tutuklandı”

0 519
image_pdf

“‘MİT çalışanı’ Nazik tutuklandı”

Reyhanlı’daki bombalı saldırının planlayıcısı olduğu iddia edilen “MİT çalışanı” Yusuf Nazik, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Nazik, ifadesinde “pişmanlıktan faydalanmak istiyorum” dedi.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı tarafından Reyhanlı’daki bombalı saldırının planlayıcısı olduğu iddiasıyla Suriye’de yakalanıp getirildiği ileri sürülen Yusuf Nazik, 12 gün gözaltında kaldıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edilen ve MİT’e çalıştığı ileri sürülen Nazik’in ifadesinde, 14’ü Reyhanlı saldırısıyla alakalı olduğu öne sürülen 24 kişiyi teşhis ettiği belirtildi. Bu isimlerden 14’ünün Reyhanlı saldırısıyla ilgili kişiler olduğu, firari durumda olduğu tespit edilen şüpheliler için yakalama kararı çıkartılacağı öğrenildi.

Nazik’in, savcılıkta emniyetteki ifadelerini tekrar ettiği, pişman olduğunu ve etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini söylediği ifade edildi.

Nazik, savcılıktaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Reyhanlı davasının görüldüğü Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Mahkeme, nazik’in tutuklanmasına karar verdi.

‘MİT ÇALIŞANI’

23 Şubat 2018 tarihinde karara bağlanan Reyhanlı davasının bir numaralı sanığı olan Nasır Eskiocak, bombaları Yusuf Nazik’ten aldığını ancak görevi 2 MİT’çinin verdiğini mahkeme salonunda kaydetmişti. 26 Ağustos 2014 tarihinde mahkemede savunma yapan Eskiocak, işi Yusuf Nazik ve MİT mensubu kişilerle planladıklarını ama kendisine araçlarla uyuşturucu taşınacağının söylendiğini ifade etmişti. Eskiocak, ifadesinde şu itiraflarda bulunmuştu: “Bu işi Yusuf Nazik ve yanında bulunan iki MİT mensubu ile konuştuk. Bana denizden uyuşturucu gelecek bunu arabalara yükleyip, Reyhanlı’ya bırakacağımızı söylediler. Bu iki MİT mensubu başıma bir şey gelmeyeceği konusunda bana güvence verdi. Ben bunların patlayıcı olduğunu bilmiyordum.”
Eskiocak, Nazik’in Adalet eski Bakanı Sadullah Ergin’le yoğun teması olduğunu kaydetmişti. Eskiocak, kaçakçılık yapan Nazik ile Ergin arasındaki ilişkinin Ergin’in avukatlık yaptığı döneme dayandığını söylemişti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.