İzocam işçileri: Haklı olarak greve çıktık

0 192
image_pdf

Tarsus’ta bulunan İzocam Fabrikası önünde grevde olan işçilere destek için ziyarette bulunan Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, “Onların dediği gibi enflasyon oranında zam değil pazardaki enflasyon oranında zam istedik” dedi.

Kristal-İş Sendikası, sendika yönetimi ile bağlı çalıştıkları İzocam Ticaret ve Sanayi AŞ  arasındaki  toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine sendikaya bağlı birçok işçi greve çıkmıştı. Mersin’in Tarsus İlçesi’nde bulunan İzocam fabrikası önünde eylem yapan birçok sendikaya üye işçi sekiz gündür direnişini sürdürüyor. Kristal-İş Sendikası Mersin Şubesi, işçilerinin yanında olduğunu göstermek için bugün İzocam Fabrikası önünde Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş’ın katılımıyla basın açıklaması yaptı.

Yağmurdan dolayı açılan çadırda açıklama yapan Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, sendika olarak başından beri taleplerinin Türkiye şartları doğrultusunda talepler olduğunu dile getirerek “Türkiye’deki koşulları biliyoruz ama bizler hiçbir zaman biat kültürüyle yani ne verirsek razı olun onunla yetinin asla ve asla sıcak davranmadık ve böyle bir politikaya da boyun eğmedik. Burada da ücret taleplerimiz onların dediği gibi değil. Bunlar kendileri ücretleri düşük 4 tane ikramiyeyi ücretlere giydirmişler. Çok çeşitli ücretler var burada ama geneli düşük. Çünkü buradaki  çalışma ortamı barış içerisinde olmadığı için ücretlerde de karışık bir politika var. TÜİK’in açıkladığı enflasyon yüzde 20 oranında değil. Pazarlardaki enflasyon yüzde 40 ila 60’lardadır. Biz yüzde 20 talep ettik ama işveren bunu kabul etmedi. Bize ‘size ikramiyeyi verelim ana ücrette de yüzde 6 zam verelim’ dediler. Baştan 600 TL herkese seyyaren ücret verdiler. Sonra bu ücreti geri çektiler. İkramiye veriyoruz dediler. Greve çıkacağımıza bir gün kala da 185’ini verelim dediler. 115’ini de işler iyi giderse Temmuz’da vereceğiz dediler. 2018 için 100 lira verdiler ama onlar daha önce enflasyonu vermişlerdi. Onu da geri çektiler” diyerek yaşadıkları süreci anlattı.

‘HAKLI OLARAK GREVE ÇIKTIK’

5 yıl boyunca yetki alabilmek için mücadele ettiklerini aktaran Çetindaş, “Bu şirkete işçilerimiz çalışarak buraya geliyor. Bugün İzocam dünyada beş yüz şirketin içinde önemli bir yeri var. Bunu çalışarak, üreterek, rekabet edecek bir seviyeye buradaki işçi arkadaşlarımız getirdi. En doğal hakkımız olan devletin kabul ettiği, TÜİK’in açıkladığı bizim ise beğenmediğimiz enflasyonu istedik. Ama onlara sorarsan ‘birçok yer yüzde 40 verdik istemediler, almadılar gibi’ gibi söylemlerde bulunuyorlar. Bizde biliyoruz ki te öde melik yüzde 40 bir kereye mahsustur. Biz ana ücretlerimizin yükselip 3 çeyrek ekmeğimizi bir yapalım diyoruz. Çoluk çocuğumuza götüreceğimiz ekmeği biraz daha götürelim diyoruz. Okula giderken yapacağımız masraflara katkı sağlasın ama bu konuda kendimizi anlatmakta zorluk çekiyoruz. Biz haklı olarak greve çıktık. Bu konuda da haklıyız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.