İZBAN’da grev sürüyor

0 353
image_pdf

İZBAN’da şirket yönetimi asgari ücret netleştikten sonra sunduğu yüzde 26’lık teklifi geri çekti.

İzmir Banliyö Sistemi A.Ş.’deki (İZBAN) grev 18. gününe girerken İZBAN yönetimi bu sabah yeni bir açıklama yaparak, yüzde 26 oranındaki zam önerisinin Demiryol-İş Sendikası’nın greve devam etme kararı sonrası geri çekildiğini belirtti.

yönetim açıklamasında İZBAN işçilerine verdiğini iddia ettiği rakamlara da yer verdi. Açıklamaya göre toplamda yüzde 26 zam yapılan maaşlara göre, 2010 girişli, eşi çalışmayan, çocuklu personel gruplarının, tüm hakları dâhil hesaplanmış ortalama net aylık gelirleri şu şekilde:

“Makinist 4 bin 152 TL, tekniker 4 bin 136 TL, teknisyen 3 bin 988 TL, istasyon operatörü, 3 bin 820 TL gişeci – veznedar, 3 bin 773 TL, ofis personeli 3 bin 694 TL.”

‘İZBAN YÖNETİMİ KAMUOYUNU YANILTMAYA ÇALIŞIYOR’

Grevdeki işçiler, İZBAN yönetiminin bir kez daha kamuoyunu yanıltılmaya çalıştığını söyledi. Demiryol-İş İZBAN Baştemsilcisi Ahmet Güler, “9 Aralık’ta İZBAN kamuoyuna yaptığı açıklamada 3 bin 435 TL’lik rakamlardan bahsediyordu. Nasıl oldu da yüzde 4’lük artışla bu rakam 4 bin 150 TL’lere ulaştı. İlk önce bunu açıklaması gerekiyor. Bizim hesaplamalarımız bu rakamlara ulaşmıyor. Bankamatikten çekmediğimiz paraları da çekmiş gibi gösteriyor” dedi.

‘İZBAN İŞÇİSİ DÜŞMANLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR’

Açıklanan rakamları imzalamaya hazır olduklarını dile getiren Güler şunları söyledi:

“Bütün işçileri İZBAN önüne toplayalım, her makinistin bankamatikten çekeceği maaşı 4 bin 152 TL hale getirsin, hatta ben 150 TL de kendim almayacağım, biz sözleşmeyi imzalayacağız, hemen makineleri çalıştıracağız. Yönetim ve Aziz Kocaoğlu, hem kendi işçisini hem de sendikayı kötülemek adına sürekli bu tür açıklamalar yapıyor ama tamamen gerçek dışı. Kendi yapmakla yükümlü olduğu şeyleri yapmayarak bizi düşmanlaştırmaya çalışıyor. Yaşananların sorumlusunun İZBAN işçileriymiş gösteriyor, halkı bizim üzerimize kışkırtmaya çalışıyor.”

Demiryol-İş Sendikası bütün yan haklarla birlikte yüzde 34 zam talep ediyor. Sendikanın zam oranının içinde ikramiyenin, 85 günden kademeli olarak 112 güne çıkarılması, ilk defa sözleşmeye girecek olan sürüş ve vardiya tazminatları ve diğer sosyal haklardaki artış da bulunuyor.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.