Efrîn işgalinin yıldönümünde düzenlenen yürüyüşte ‘Katil Erdoğan’ sloganları haykırıldı.

0 340
image_pdf

Türk devletinin 20 Ocak 2018’de Efrîn’e yönelik başlattığı işgal saldırılarının birinci yıldönümünde Kuzey ve Doğu Suriye halkları alanlara çıktı. Qamişlo’da da halk, Qûdûrbeg mahallesindeki Enteriyê bulvarında bir araya gelerek işgali protesto etti.

Yürüyüşte Kürtçe, Arapça ve İngilizce, “İnsanlık Nerede?”, “Katil Erdoğan” yazılı dövizler ve Çağın Direnişi’nin sembolü olan zeytin dalları taşındı.

Yürüyüşte sık sık, “Kahrolsun Erdoğan”, “Yaşasın Kuzey ve Doğu Suriye Halklarının Direnişi” sloganları atıldı. Sonî bulvarına ulaşıldığında yürüyüş mitinge dönüştü ve konuşmalar yapıldı.

Cizre Bölgesi Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Abdulkerîm Saroxan mitingdeki konuşmasında şunları belirtti: “Tüm insanî kuruluşlar ve uluslararası güçler Efrîn işgalinden sorumludur. Tüm ülkeler artık Kuzey ve Doğu Suriye halklarının iradesini tanımalı. Efrîn’in kurtuluşuna kadar bize durmak yok. Mahabat Devrimi ile özerk yönetimlerin ilanlarının yıldönümünde bu saldırılarına gerçekleşmesi tesadüf değildir. Özerk yönetimlerin ilanının yıl dönümünde tüm eylemlerimiz Türk devlet işgalciliğini Efrîn’den çıkarmak üzerine olacaktır.”

 ‘Kimse Türkiye’nin Efrîn’de kalacağını hayal etmesin’

Asya Abdullah da mitingdeki konuşmasında Efrîn’deki Çağın Direnişi’ne direnişine vurgu yaparak, “Kimse işgalci Türk devletinin Efrîn’de kalacağını hayal etmesin. Erdoğan’ın uluslararası mahkemelerde yargılanması gerekiyor. Efrîn halkının direnişi bugün Şehba’da devam ediyor. Halkımızın bu direnişçi duruşu, Efrîn’in kurtuluşunu beraberinde getirecektir.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.