HDP: Tecrit Kalksın, Leyla Yaşasın

0 297
image_pdf

HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile milletvekillerinin, Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle 96 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’e destek amacıyla Taksim Meydanı’ndan Galatasaray’a yapacağı yürüyüşü polis engeliyle karşılaştı.

Yürüyüş öncesi Taksim Hill Otel’de bir araya gelen HDP’liler, ardından üzerlerinde “Tecrit kalksın, Leyla yaşasın” yazılı önlüklerle yürüyüşlerine başlamak üzere dışarı çıktı. Ancak otelin girişi polisler tarafından kesildi.

Milletvekilleri bunun üzerine oturma eylemi yaptı. Görüşmelere rağmen yürüyüşleri engellenen vekiller Taksim Hill önünde açıklama yaptı. HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, “Tecridin kırılması Türkiye’de bir hukuk mücadelesidir. Bu mücadele tüm Türkiye’nin mücadelesidir. Bu mücadele herhangi bir taleple değil tüm Türkiye’nin demokrasi ve barış talebiyle ortaya çıkmış bir mücadeledir. O yüzden tecridin kırılmasını istiyoruz. Her hükümlünün en temel hakkı olan avukat ve aile görüşünün Sayın Öcalan’dan esirgenmesi büyük bir hukuksuzluğun en önemli nirengi taşıdır, en önemli referans noktasıdır.

Tecridin fotoğrafını görmek istiyorsanız Taksim’e bakın. Tecridin fotoğrafını görmek istiyorsanız bugün bu fotoğrafı sizlere sunuyoruz. Türkiye tecrit altındadır. Etrafınıza dönüp baktığınızda tecridin ne olduğunun fotoğrafını bugün size sunmuş olduk. Bir abluka altındandır Türkiye. Bugün Taksim Meydanı’nda da bu hukuksuzluk ve yasa tanımazlık bu ablukayla kendini teşhir etmiştir.” diyerek Güven’e desteklerinin süreceğini belirtti.

Oturma eylemi sona ererken vekiller otelin içinde toplantıya geçti. Milletvekilleri tek tek Galatasaray’a yürüyeceklerini söyledi. Ancak Musa Piroğlu’nun yürüyüşü üzerinde yelek olduğu gerekçesiyle engellendi. Milletvekilleri daha sonra otelden tek tek çıkarken polis telsizlerinden “takip edin” anonsları duyuldu.

Daha sonra İstiklal Caddesi’nde “Leyla haklıdır tecrit kalkmalı”, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla yürüyen HDP’li vekiller il binası önüne geldi. Bina çevresi çevik kuvvet polisleri ve TOMA’larla çevrildi. Vekillerin il binasına girmesinin ardından polis ablukası dağıldı.

Kaynak: Kerim Eren

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.