Hasta tutuklu Onğulu’nun serbest bırakılmasını istediler

0 355
image_pdf
 İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri, “F Oturumu”nun 370’incisinde durumuna dikkat çektikleri hasta tutuklu Abdullah Onğulu’nun serbest bırakılmasını istedi.
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri tarafından hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapılmak istenen “F Oturumu”nun 370’inci haftası da polis tarafından engellendi. Bunun üzerine açıklama İHD’nin Taksim’de bulunan binası önünde yapıldı.
Hasta tutukluların fotoğraflarının taşındığı açıklamada, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”  pankartı açıldı.
Komisyon Üyesi Hatice Onaran tarafından yapılan açıklamada hasta tutuklu Abdullah Onğulu’nun durumuna dikkat çekildi.
‘YAPILANLARI KINIYORUZ’
PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in başlattığı açlık grevinin 171’inci gününde olduğunu hatırlatan Onaran, aynı taleple cezaevlerinde binlerce tutuklunun açlık grevine girdiğini belirtti.
Hükümetin açlık grevlerine karşı duyarsızlığını koruduğunu, bu nedenle binlerce tutuklunun ölüm ile burun buruna geldiğini söyleyen Onaran, “Devlet ve hükümet yetkililerinin duyarsızlığına ve toplumun bu ölümcül sessizliğine karşı gencecik 8 insan yaşamına son vermiştir. Yine gelinen son noktada hükümet diyalog kanallarını açıp kendi sorumluluğunda olan bu krizi çözmek yerine gerek mahpus ailelerine gerekse duyarlı sivil toplum kuruluşlarına, insan hakları savunucularına karşı acımasızca müdahalelerde bulunmaktadır. Özellikle çocukları açlık grevlerinde olan ve bu grevlerin uzlaşmacı bir yolla bitirilebilmesi için çocuklarıyla meşru zeminde dayanışma göstermeye çalışan annelere karşı yapılanları kınıyoruz” dedi.
‘GEREKLİ ADIMLARI ATIN’
Hasta tutuklu Onğulu’nun kronik astım hastası olup bir kulağı tamamen duyma işlevini kaybettiğini belirten Onaran, “Bir gözünde de yüzde 60 oranında hasar vardır. Bir ayağı yüzde 90 engellidir. Abdullah Onğulu, bulunmuş olduğu Bandırma Hapishanesinde o bölgenin hava koşullarından kaynaklı olarak nefes darlığı çekmektedir. Bunun için hem kendisi hem de ailesi defalarca Adalet Bakanlığından sevk talebinde bulunmasına rağmen hiçbir yanıt verilmemiştir. Kronik astım, vertigo, faranjit, reflü, bel-boyun fıtığı ve böbrek rahatsızlıkları olan Onğulu’nun sağlık durumu gerek hapishane koşullarından gerekse de tedavisinin düzenli yapılamayışından dolayı her geçen gün ağırlaşmaktadır. Biz insan hakları savunucuları ve hapishane komisyonu olarak buradan tüm yetkililere sesleniyoruz. Açlık grevlerinin sonlandırılması ve tecrit koşullarının kaldırılması için yetkililerin biran önce gerekli adımları atmasını istiyoruz. Devlet kendi koyduğu yasaları uygulamaya geçerek hukuka ve insan haklarına aykırı politikalara son vermelidir” diye konuştu.
Eylem sloganlarla son buldu.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.