Gümüşhanede Maden işçileri Eylem Yaptı

0 226
image_pdf

Gümüşhane merkeze bağlı Karamustafa Köyü’nde faaliyet gösteren kurşun, çinko ve altın madeni zenginleştirme tesisinde çalışan işçiler, ücretlerini alamadıkları için eylem yaptı.

Maden tesisinde çalışan 330 işçiden 200’ü, tesis önünde toplanarak, geçmiş aylıklarını alamamalarına tepki gösterdi. İşçiler adına açıklamada bulunan Cemalettin Şahin, ücretsiz izne ayrılmak istemediklerini ve ödenmeyen geçmişe dönük aylıklarının ödenmesini istedi.

  • 5 AYDIR MAAŞLAR ÖDENMİYOR

Pek çok işçinin 5 aydır ücretlerini alamadığını söyleyen Şahin, “Yapılan hataların hiçbirisi işçinin suçu değildir. Buradan yetkililere sesleniyoruz; bizi görmezden gelmesinler. Kime gittiysek çözüm bulamadık. Bu insanlar buradan evine ekmek götüremiyor, kira ödeyemiyor. Her seferinde işçiyi kapıdan atmanın peşindeler. 3 aylık, 2 aylık hatta 5 aylık maaşını alamayan arkadaşlar var. İstediğimiz aylıklarımızın düzenli şekilde yatması, buranın kapanmaması. Hakkımızı ve alın terimizin karşılığını istiyoruz” dedi.

Maden işçilerinden Orhan Orak da paralarını alamadıkları için işçilerin zor günler yaşadığını belirterek, “Bayburt’tan Gümüşhane’ye kaçıp gelen inek kadar değerimiz yok. Görüşmeler yaptık ama olumlu bir netice alamadık. Okul sezonu açıldı, kış yaklaşıyor. Buradaki insanlar kara kara düşünüyor” diye konuştu.

Gruptaki diğer işçiler de maaşlarının ödenmesini ve yaşanan sorunun giderilmesini talep etti. Açıklamaların ardından işçi grubu, faaliyeti durdurulan tesiste direnişe başladı.

Maden şirketi yetkilileri ise konuya ilişkin bilgi vermek istemedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.