Gözaltındaki çocuklara işkence

0 256
image_pdf

Başlarına dipçikle vurulan ve kafaları klozete sokularak işkence edilen 3 çocuğa, okumalarına dahi izin verilmeden evrak imzalatıldığı ortaya çıktı.

Van’da gözaltına alındıkları sırada ve götürüldükleri Asayiş Şube Müdürlüğü’nde polis işkencesine uğrayan 3 çocuktan 17 yaşındaki O.D. ile görüşen Avukat Naci Duman, psikolojik olarak kötü durumda olan çocuklara korkutularak evrak imzalatıldığı bilgisini paylaştı.

çocukların söz konusu evrakları okumasına izin verilmediğini aktaran Duman, işkenceye uğrayan müvekkiliyle önceki akşam yaptığı görüşmeyi şöyle anlattı: “16 Şubat gece saatlerinde polis tekrar Çocuk Şube’ye gidip çocuklarla görüşmüş ve çocuklara bir evrak imzalatmış. Çocuklar beyanında evrakları okumak istemişler ama ‘Siz imzalayın, bunlar sizinle ilgili değil’ denilerek, çocukların beyanına göre, onları biraz da korkutarak evraklar imzalatılmış. Tabi evrakların ne olduğu, içeriğinde neler olduğuna dair henüz bilgimiz yok.”

‘AĞIR TRAVMA GEÇİRİYORLAR’

Yüzü gözü morluklar içinde olan çocukların henüz ifadelerinin alınmadığını söyleyen Duman, Çocuk Şube’de bekletilen çocukların ağır travma yaşadığını yineleyerek, “16-17 yaşındaki bir çocuğun böyle bir işkenceye maruz kalması sonucu nasıl bir travmaya uğrayacağını hepimiz biliyoruz. İfadeler alındıktan sonra dosyanın içinde ne olduğunu göreceğiz. Ne tür ifadeler alınmış bilmiyoruz. Bildiğimiz kadarıyla çocuklardan hukuka aykırı şekilde ‘mülakat’ adı altında bazı beyanlar alınmış. Bazı şeyler kabul ettirilmiş tarzında duyumlar aldık. Ne tür deliller var, bu soruşturma neden başlatılmış, dosyada neler var ifadeler alındıktan sonra göreceğiz” dedi. O.D. ile görüşen Duman, çocuğun ilkin kendileriyle dahi konuşmadığına dikkat çekti.

NE OLMUŞTU?

İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir mahallesinde 15 Şubat’ta gözaltına alınan 11 çocuktan 3’ü hem gözaltı sırasında hem de götürüldükleri Van Asayiş Şube Müdürlüğü’nde işkenceye maruz kaldı. Akşam saatlerinde gözaltına alınan 17 yaşındaki O.D., 16 yaşındaki Ş.Y., 14 yaşındaki Ö.S., kafalarına ayak ve silah dipçikleriyle vurulduğunu, yüzlerinin ve vücutlarının yumruklandığını anlatmıştı. 3 çocuk, ayrıca kafalarının klozete konularak darp edildiklerini belirtmişti. Hastaneden darp raporu alan çocuklar, yapılan işkenceyi 16 Şubat’ta kendileriyle görüşen Van Barosu, Çocuk Hakları Komisyonu ve İnsan Hakları Komisyonu’na anlatmıştı. Baro işkenceye dair savcılığa ihbar ve şikayette bulunmuştu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.