Ezilenin değil Ezenin istediği oldu!

0 474
image_pdf

Yeni asgari ücret 2018 resmi enflasyon oranlarının yarattığı erimeyi telafi etse de asgari ücret geçim ücretinin altında kaldı. Asgari ücret, dolar bazında ise 426 dolardan 381 dolara geriledi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun dördüncü ve son toplantısı sonrasında konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 yılı için asgari ücretin net 2 bin 20 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

Bu artış 2018 resmi enflasyon oranlarının yarattığı erimeyi telafi etse de asgari ücret geçim ücretinin altında kaldı. Asgari ücret, dolar bazında ise 426 dolardan 381 dolara geriledi.

Net ücret 2018’e (1603 TL) oranla yüzde 26,05 artmış oldu.

2019 asgari ücreti brüt 2 bin 558 lira olurken evli ve en az üç çocuklu bir bireye uygulanacak net asgari ücret ise 2 bin 155 lira olarak belirlendi.

Türk İş Başkanı Atalay: Hedefimiz 2 bin 155’ti

Komisyonda işçi tarafını tek başına temsil eden Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay şöyle konuştu: “Bu mükemmel bir ücret diyemeyiz. Ama kabul edilebilir bir ücret. Hedefimiz 2 bin 155’ti ama sayın bakanla belli bir noktaya geldik. Birileri çıktı, ‘Türk-İş Başkanı insanları sokağa çağırıyor’ dediler. Ne yapacağım plaja mı çağıracağım. Yasalar çerçevesinde, kırmadan dökmeden hakkımızı talep edeceğiz. Dünyanın neresinde görülmüş, bir işçi konfederasyonu asgari ücret artsın dediği için bir sendika başkanı suç duyurusunda bulundu.”

Asgari ücret tartışmaları Hak İş ve Türk İş arasında tartışmalara konu olmuş, Hak İş hem Türk İş’i işçilerin beklentilerinden geri bir tutum almakla eleştirmiş hem de hükümete karşı çıkışlarında Türk İş’i suçlamıştı.

DİSK net 2 bin 800 lira istemişti

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin artık geçim ücreti olması gerektiğini belirtmiş 2019’a yönelik taleplerini de net 2 bin 800 TL olarak açıklamıştı.

CHP ise asgari ücretin net 2200 TL olması gerektiğini söylemiş kendi belediyelerinde bu sınırı esas alacaklarını ilan etmişti.

İşverenin dediği oldu

İşveren tarafını temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Kudret Önen ise yeni yılda kabul edecekleri üst sınırın 2 bin lira olacağını söylemişti. 2020 TL’lik ücret işçi tarafının değil işverenin beklentilerini esas alarak belirlendi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.