‘Ekim ayında 34 kadın öldürüldü’

0 352
image_pdf
KCDP’nin Ekim ayı raporuna göre en az 34 kadın erkekler tarafından öldürülürken, cinsel istismar ve şiddet arttı. Raporda 6284 sayılı kanunun etkin uygulanması istendi.
 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Ekim ayında basına ve kendilerine yapılan başvuruları derleyerek hazırladığı kadın ve çocuklara yönelik şiddet raporunu kamuoyu ile paylaştı. Raporda, kadın cinayeti haberlerinin şikayete bağlı olmaksızın direkt kamuya yansıdığı fakat cinsel şiddet ve cinsel istismarı haberlerinin ortaya çıkması, gerek bu suçların şikayete bağlı olması gerek soruşturma ve dava süreçlerinin devam ediyor olmasından dolayı net sayının belirlenmesinin zorlaştığının altı çizildi.
İstanbul Sözleşmesi kapsamında devletin ilgili mercilerinin tespit etmesi ve buna göre şiddetle mücadele yöntemlerini belirlemesi gerektiği belirtilen raporda, fakat söz konusu makamların bunları yapmadığına vurgu yapıldı. KCDP, raporlarını basına yansıyan haberler ve kendilerine doğrudan gelen başvurular halini derleyerek bir sayıya ulaşıp, bu çerçevede hazırladıklarını belirterek; ancak cinsel istismar ve cinsel şiddet verilerinin açıkladıklarından çok daha fazla olduğunu kaydetti.
34 KADIN CİNAYETİ 
Rapora göre, Ekim ayında 34 kadın öldürüldü, çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etti. Bir önceki aya göre Ekim ayında kadın cinayetlerinde düşüş yaşandı.
Rapora göre bu ay erkekler tarafından öldürülen 34 kadının 14’ü şüpheli ölüm, 6’sının neden öldüğü tespit edilemedi, 9’u hayatına dair karar almak isterken öldürüldü, 2’sinin ise boşanmak isterken öldürüldü. Kadınların 10’u evli olduğu erkek tarafından, 2’si birlikte olduğu erkek, 3’ü akraba ya da tanıdığı kişiler tarafından, 2’si ayrıldığı erkek,1’i üvey oğlu, 1’i erkek kardeşi tarafından öldürüldü.
‘CİNSEL İSTİSMAR DEVAM EDİYOR’
Raporda yaşanan cinsel istismara ilişkin şöyle denildi: “Bu ay da çocuk istismarı haberleri gelmeye devam etti. Çocuk koruma odaklı istatistik toplama ve analiz bilgi paylaşım sistemi oluşturulmadığı; bu istatistiklere göre somut adımlar atılmadığı ve çocuklar için adalet sağlanmadığı müddetçe haberler gelmeye devam edecek. Bu adımlar uygulanmadığı için çocuk istismarının üzeri örtülüyor ve çocukların uğradığı şiddetin boyutu büyük oluyor.”
’14 KADIN CİNSEL SALDIRIYA MARUZ KALDI’
Raporda, Ekim ayında basına 14 kadının cinsel saldırıya maruz bırakıldığı yansırken, ancak gerçek rakamların çok daha fazla olduğu dile getirildi. Kadınların 5’i evde; 7’si sokak, hastane, okul, otobüs gibi kamusal alanda; 1’i sosyal medyada cinsel şiddete maruz kaldı.
Raporda, “Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddetin canilik boyutu sürmeye devam ediyor” ifadelerine yer verildi.
Şiddetin boyutunun tüm ağırlığıyla devam ediyor olmasından somut adım atmayan yetkililerin sorumlu olduğunun belirtildiği raporda, kadınların bu ay da haklarını sonuna kadar kullanarak direnmeye devam ettiklerinin altı çizildi.
‘KADINLAR SESSİZ KALMADI’ 
Raporda, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne giderken il il üniversite üniversite Kadın Meclisleri’nin toplantılar gerçekleştirdiğini belirtilerek, kadınların kadın düşmanı açıklamalara sessiz kalmadıkları ifade edildi.
MEDYANIN DİLİ 
Raporda, medyada kullanılan dil ve haberciliğe de dikkat çekildi. Kadın ve çocuktan taraf haberciliğin yerleşmesi ve bunun dışındaki haberlerin denetlenip kaldırılması gerektiği belirtilen raporda, Yeni Akit gazetesinin “Kadının yeri evidir” şeklinde manşetlerle yayım yapmaya devam ettiği ifade edildi.
‘6284 SAYILI KANUN ETKİN UYGULANSIN’
Raporun sonunda 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu’na işaret edilerek kadınların can simidi olduğunun altı çizildi. Raporda buna ilişkin, “Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma gibi birçok yaptırımı düzenleyen; kadınlara maddi yardımdan kimlik değiştirmeye birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor. Bu ay 6284 etkin uygulansaydı, çocuklar annesiz kalmayacaktı. Öldürülen kadınların 13’ünün çocuğu vardı.
Kadın cinayetlerine dair somut adımlar atılmadıkça, bunun yansımalarını sadece kadın cinayeti sayılarında değil; ayrıca cinayetlerin işlenişindeki caniliğin artmasında da ortaya çıkması söz konusu” denildi.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.