‘Deniz’ler yaşamış olsaydı bugünkü olumsuzlukları görmezdik’

0 302
image_pdf

‘Deniz’in abisi olarak başımız hiç öne eğilmedi. Hep arkasında durduk.’

Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın katledilişlerinin 47’nci yıldönümünde Bora Gezmiş, “Deniz’ler yaşamış olsaydı bugün yaşanan olumsuzlukları görmezdik” diye konuştu.

Yusuf, Şarkışla’da yaralı olarak, Deniz ise Gemerek’te girdiği çatışma sonucu yakalandı. Hüseyin ise 23 Mart 1971’de Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde yakalandı. Deniz, Yusuf ve Hüseyin 6 Mayıs 1972 sabahında Ulucanlar Cezaevi’nde idam edildi.

Sonradan idam kararı veren mahkemenin askeri savcısı Baki Tuğ, yıllar sonra şöyle söyledi: “Elbette ki idam cezası şart değildi. Duruşmalarda eğer birazcık mahkemeye saygılı olmuş olsalardı, bu gençler idam edilmezlerdi. Ancak bu çocuklar mahkemede çok sert, haşindi.”

NE YAPTILARSA DOĞRU YAPTILAR

Deniz Gezmiş’in abisi Bora Gezmiş sıkıntılı günler gördüklerini söyledi ve “Onlar bizim kardeşimizi de, Türkiye’nin geleceğini de katlettiler. Deniz’ler yaşamış olsaydı bugün yaşanan olumsuzlukları görmezdik” dedi. Her yerde üç fidan için anmalar yapıldığını ekleyen Gezmiş, “Bu anmalar acımızı hafifletse de unutmuyoruz. Eskiden bunların heykelleri dikilecek bir gün gelecek değerleri anlaşılacak derlerdi. Sıkıyönetimin olduğu günlerde inanmazdım fakat bugün her geçen sene fidan dikiliyor, parklar açılıyor bu da bizi aile olarak gururlandırıyor” diye konuştu.

68 Kuşağı’nın unutulmamasının sebebinin bazı şeylerin doğru yapılması olduğunu söyleyen Gezmiş, “Onların arkadaşlıkları, yoldaşlıkları tam onlara yakışan bir dostluktu. Birbirleri için ölümü bile göze alan bir kuşak kolay yetişmiş bir kuşak değildir. Amerika’ya, 6. Filoya karşı çıktılar, Filistin’e gittiler, işçi-köylü hareketlerini desteklediler demek ki ne yaptılarsa doğru yaptılar” ifadelerini kullandı.

Gezmiş sözlerini, “Deniz’in abisi olarak başımız hiç öne eğilmedi. Hep arkasında durduk. Yalnızca üç fidan değil o zamandan beri yaşayanlar ve hayatını kaybedenler hepsi bizim kardeşiniz artık yüzlerce kardeşimiz, milyonlarca evladımız var” şeklinde sonlandırdı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.