Çorum’lu Devrimci Şakir İpek Sultanbeyli’de Toprağa verildi

0 342
image_pdf

İstanbul Kartal’da, Vatan Plastik’te üretim bölümünde çalışan Çorum’un sosyalist kimlikli isimlerinden devrimci Şakir İpek iş cinayetinde hayatını kaybetti.

İpek, görev tanımında olmamasına rağmen, ıslak zeminde ve hiçbir güvenlik önlemi olmadan, akan çatının tamiratında çalıştığı sırada 15 metreden zemine düşerek yaşamını yitirdi. İpek’in cenazesi, çalışma arkadaşları, ailesi ve mücadele arkadaşları tarafından  Sultanbeyli Osmangazi mezarlığında defnedildi.

Çorum katliamı sırasında halkın savunulması ve siyasi faaliyetleri nedeniyle Devrimci Kurtuluş davasından yargılanan ve uzun yıllar Erzincan cezaevinde tutuklu kalan Şakir İpek, Erzincan cezaevi firarını gerçekleştiren ve firar eden kişiler arasında da yer alıyordu. Bir emekçisi olarak, işçi sınıfının tüm etkinliklerinde yer alan ve sosyalist hareket içinde mütevazi kişiliğiyle tanınan Şakir İpek, birlikte yargılandığı arkadaşlarıyla demokratik mücadele platformunda yer almasının yanısıra, Sultanbeyli İlçesinde üye olarak ÖDP içerisinde de faaliyet sürdürüyordu.Bölgenin sevilen devrimci emekçilerindendi.

Şakir İpek, 1987 yılında Üçüncü ordunun ortasındaki askeri cezaevinden tünel kazarak kaçan kişiler arasında yer aldı.Bu kaçış öyküsünü,Sebahattin Selim Erhan ‘Yine Kazcağız, Yine Kaçacağız’ kitabında Şakir İpek’i ‘bizim yıldızımızdı’ diye anlatmıştı.

Şakir İpek’in cenazesi, ailesi, akrabaları, işçiler ve Sultanbeyli ÖDP ilçe örgütü ve Devrimci Kurtuluş davasından yargılanan arkadaşları tarafından kaldırılırken, mezarı başında da bir anma gerçekleştirildi.

Şakir İpek, Sultanbeyli Osmangazi mezarlığında defnedildi.Mezarına dostları çiçekler bıraktı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.