“Çocuklar yalnızca bayramlarda hatırlanmak istemiyor”

0 581
image_pdf

Dün, İstanbul Küçükçekmece’de beş yaşındaki bir çocuğun kimliği belirsiz kişi veya kişilerce cinsel istismara maruz bırakıldığı ortaya çıkmıştı. Olayı öğrenen mahalle halkı önce mahallede yürüyüş yapmış ardından da Kanarya Karakolu önünde eylem yapmıştı.

Bugün halk tekrar Kanarya Mahallesi’nde bulunan karakolun önünde bir araya geldi. Basın açıklamasına HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı. Kerestecioğlu, önemli olanın çocuğun menfaatini korumak olduğunu belirterek HDP’nin sürecin takipçisi olacağını kaydetti. Kerestecioğlu, basına seslenerek çocuk menfaati için fotoğrafların kullanılmaması gerektiğini hatırlattı.

Kerestecioğlu’nun ardından Küçükçekmece Kadınları da kısa bir açıklama yaptı. Küçükçekmece Kadınları adına yapılan açıklamada “Bu sürecin takipçisiyiz, ne anneyi ne de çocuğu yalnız bırakacağız” denildi. Çocukların cinsel istismar failleriyle evlendirildiğini anımsatan kadınlar “Bunun karşısında alanlarda, yan yana daha güçlü bir sesle haykıracağız ve diyeceğiz ki çocuk istismarıyla evlilik yasasına hayır diyoruz ve bundan sonraki yan yana gelişimiz daha örgütlü, daha güçlü olacaktır” ifadelerini kullandı.

Tekrar söz alan Kerestecioğlu, TBMM’de Çocuk Hakları Komisyonu kurulması gerektiğini kaydederek “Çocuklar yalnızca bayramlarda hatırlanmak istemiyor” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından halk mahallede yürüyüş yaptı.  Yürüyüş sırasında “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Türkiye uyuma çocuğuna sahip çık” ve “Çocuğa uzanan eller kırılsın” sloganları atıldı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.