Cezaevlerinden işkence haberleri yükseliyor

0 481
image_pdf

Düzce T Tipi Cezaevi’nde tutuklu Ahmet Akbalık, telefonla aradığı ailesine işkence gördüklerini ve can güvenliklerinin kalmadığını söyledi.

Hak ihlalleriyle gündeme gelen cezaevlerinden işkence haberleri yükseliyor.

İşkence ve hak ihlalleriyle adını duyuran cezaevlerinden biri olan Düzce T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ahmet Akbalık, haftalık iletişim hakkı kapsamında telefonla aradığı ailesine cezaevinde yaşadıklarını anlattı.

Akbalık, konuştuğu ablası Dilek Akbalık’a ‘ayakta sayım’ vermedikleri gerekçesiyle 3 gündür işkenceye yapıldığını, can güvenliklerinin tehdit altında olduğunu anlattı.

Kardeşinin kendisine cezaevine yeni bir müdürün geldiğini ve telefon görüşmesi günlerini değiştirildiğini belirttiğini aktaran abla Dilek Akbalık, “Bir hafta Cuma günü aradı ve ‘Abla yerimiz değişti, artık Salı arayacağım’ dedi. İki hafta boyunca Salı günü aradı. Ancak bu Salı aramadı. Akşamüstü saat 5’e kadar bekledim aramayınca teyzemi aradım. Teyzem cezaevini aradı. Yetkililer tutukluların yerlerinin değiştiğini, konuyla ilgili net bir bilgi olmadığını, ertesi gün ararlarsa kesin bir bilgi verebileceklerini söylemiş. Teyzem ertesi gün de aramış. Cezaevi yetkilileri, yerleri değişen tutukluların bir iki gün içinde ailelerini arayabileceklerini aktarmış” dedi.

‘3 GÜNDÜR İŞKENCEDEYİZ, DAYAK YİYORUZ’

Kardeşi Ahmet’in 28 Eylül öğleden sonra saat 16.00 gibi aradığını ve ses kaydının alınmasını istediğini belirten abla Dilek Akbalık, kardeşiyle aralarında geçen bu görüşmeye dair şunları aktardı: “Ben telefonu açar açmaz ‘abla sesimi kayda al’ dedi. ‘Ahmet ne oluyor kaç gündür neredesin?’ dedim. ‘Abla 3 gündür işkencedeyiz, dayak yiyoruz. Yeni gelen müdür keyfi muamele ediyor. Sabah akşam sayımlarında dayak yiyoruz. Gördüğümüz işkence ve yediğimiz dayaktan dolayı bir kulağım duymuyor ve belimden aşağısı tutmuyor, her yerim morarmış. Durumu çok kötü olan arkadaşlar var’ diye yanıt verdi. ‘Sizi revire götürüyorlar mı?’ diye sordum. Ben ağladığım için kardeşim ‘bizi revire götürüyorlar’ dedi. Ama ben onları revire götürdüklerine inanmıyorum. Hayatından endişe duyuyorum.”

‘BİZDEN HABERİNİZ OLSUN!’

Ablası ile yaptığı telefon görüşmesinde, birçok arkadaşının durumlarının kötü durumda olduğunu da aktaran Ahmet Akbalık, yine “Bizi ayrı koğuşlara koydular, birbirimizin durumundan haber alamıyoruz. Hayati olarak hiçbir güvencemiz yok, bizi her an öldürebilirler veya sürgün de edebilirler. Bizden haberiniz olsun” dedi.

‘NİYE İŞKENCE YAPIYORSUNUZ?’

Kardeşine ve arkadaşlarının maruz kaldığı duruma “Kardeşime ve arkadaşlarına keyfi olarak niye işkence ediyorlar? Filistin askısı, süngerli oda nedir? Kardeşim oturup, kalkmakta zorluk çektiğini söylüyor. Babam ve annem yaşlılar, dünden beri ikisi de hasta” diyerek tepki gösteren abla Dilek Akbalık, tüm kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

AİLE İHD’YE BAŞVURDU

Dilek Akbalık, 29 Eylül’de İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne başvurarak hukuki yardım talebinde de bulundu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.