Ataşehir Belediyesinde Grev

0 208
image_pdf

Ataşehir Belediyesi’nde uyuşmazlık nedeniyle grev kararı alındı

Ataşehir Belediyesi’nde devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkandığını bildiren Genel-İş Sendikası, uyuşmazlığın aşılamaması durumunda greve gidileceğini açıkladı. Sendika ile belediye arasında yapılacak üçüncü görüşme öncesinde grev kararı belediye kapısına asıldı.

Genel-İş Sendikası ile Ataşehir Belediyesi arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması nedeniyle grev kararı alındı. Yaklaşık 2 bin kişiyi ilgilendiren toplu sözleşme için taraflar bugün üçüncü kez bir araya geldi. Görüşme öncesinde belediye binası önünde toplanan işçiler, “Toplu sözleşme hakkımız söke söke alırız”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganları attı.

1 ve 3 Temmuz’da yapılan görüşmelerden istediği sonucu alamayan Genel-İş Sendikası, toplam 91 maddelik taleplerini yeniden dile getirmek için belediye yetkililerinle pazarlık masasına oturdu. Görüşme öncesinde grev kararını açıklayan sendika taleplerin karşılanmasını istedi.

Polis, işçileri belediye binasına yaklaştırmazken içlerinde sendika yöneticilerinin de bulunduğu on kişilik bir grup grev kararını belediye kapısına astı. Ardından bir konuşma yapan Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, “Yetki belgesinden sonra altmış günlük toplu sözleşme süreci maalesef boşa geçirildi. Sebebi biz değiliz hepiniz biliyorsunuz. Masada zamanı doğru kullanarak bu işi bitirelim dedik. Olmadı” dedi.

12 Temmuz’un greve çıkış tarihi olduğunu ve resmi olarak grev kararını asılması gerektiğini söyleyen Arıkan, “Uyuşmazlık tutanağı tutuldu, grev süreci içindeyiz. 91 maddenin 36’sını geçirdik. Talepler sizin talepleriniz biz o talepleri masada dile getiriyoruz” diye belirtti. “Enflasyon karşısında ezildik, cebimizde paramız kalmadı, geçinemiyoruz” diyen Arıkan, başta 40 saatlik çalışma, asgari ücret, yol ve yemekte iyileştirme olmak üzere bir çok talebin karşılanması gerektiğini vurguladı. “Biz masayı yıkan taraf olmayacağız” diyerek belediyeye uzlaşma çağrısında bulunan Arıkan, aksi takdirde greve gideceklerini ifade etti.

Açıklamanın ardından işçiler mesailerine geri dönerken sendika temsilcileri belediye yetkilileriyle görüşmek üzere alandan ayrıldı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.