ANKARA GAR KATLİAMI: KATİL İŞİD İŞBİRLİKÇİ AKP

0 188
image_pdf

10 Ekim 2015’te Ankara’da düzenlenen barış ve demokrasi mitingine yönelik IŞİD saldırısında yaşamını yitirenler anısına etkinlik düzenleniyor.

Emek ve Demokrasi Güçleri’nin 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı önünde yapmak istediği barış ve demokrasi mitingine yönelik IŞİD çeteleri tarafından düzenlenen katliam saldırısında yaşamını yitiren 103 kişi bir çok kentte anıldı.

İSTANBUL

10 Ekim katliamında yaşamını yitiren Hasan Ben ile Serdar Ben Sultangazi’de bulunan Gazi Mezarlığı’nda anıldı. Anmaya Halkların Demokratik Partisi (HDP)  il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşuyla başlayan anmada, Serdar ve Hasan Ben’in mezarlarına karanfil bırakıldı.

İSKENDERUN

İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı. İskenderun eski Bit Pazarı’nda yapılan eylemde konuşan İHD İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk,” İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz. Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edecek, Fevzi Sert ve yitirdiğimiz bütün arkadaşlarımızın anılarını yaşatacağız” dedi.

MERSİN
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Akdeniz ilçesinde bulunan Özgür Çocuk Parkı’nda düzenlenen anmaya çok sayıda kişi katıldı. Mersin Tabip Odası Başkanı Dr.  Mehmet Antmen, katliamın üstünün örtülmeye çalışıldığını ve ülkenin yoğun bir şiddet ve baskı iklimde yaşadığını kaydetti. Açıklama, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganları eşliğinde son buldu.

DERSİM

KESK Dersim Şubeler Platformu, Ankara Gar katliamında yaşamını yitiren Mesut Mak ve Adil Gür’ü Atatürk Mahallesi’nde bulunun mezarları başında andı. Anmaya Mak ve Gür’ün yakınlarının yanı sıra KESK üyeleri ve bazı siyasi parti temsilcileri katıldı. Anmada konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Eylem Eslek, “Bir annenin gözyaşından daha önemli ne olabilir diyoruz.  Barış istiyoruz talepli miting düzenlendi. Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamıdır yaşadığımız. Biz orada 103 arkadaşımızı kaybettik. Bir şekilde yaramız kabuk bağlıyor ama o kabuğun içindeki acı hiç dinmiyor. Bizim yapmamız gereken katliamı affetmemektir. Bizler affetmiyoruz, unutmuyoruz ve unutturmayacağız” dedi.

Açıklamanın ardından mezarlara çiçek bırakılarak niyaz dağıtıldı.

İZMİR

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ve 10 Ekim Barış ve Demokrasi Derneği tarafından Türkan Saylan Kültür Merkezi anma düzenlendi.

10 Ekim günü hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının olduğu pankartın açıldığı eylemde “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Onlara sözümüz barış olacak”, “Katillerden hesabı gençlik soracak”, “Katil İŞİD işbirlikçi AKP” sloganları atıldı.

Barış şehidi 103 kişinin adları anıldı ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

10 Ekim Derneği’nden Mustafa Özdağ, 10 Ekim’de barışı ve demokrasiyi savunan tüm insanlığa bomba atıldığını, arkasındaki güçlerin tek adam düzenini ikame eden, savaş kışkırtıcılığına soyunan AKP iktidarı olduğunu belirtti.

Ortak açıklamayı DİSK Ege Bölge temsilcisi Memiş Sarı okudu. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun “7 Haziran-1 Kasım seçimleri arası dönemdeki defterler açılırsa birçok siyasetçi insan içine çıkamaz” açıklamasını hatırlatan Sarı, başta dönemin başbakanı ve içişleri bakanı olmak üzere dönemin siyasileri hakkında gerekli adli işlemlerin başlatılması gerektiğini belirtti.

Halkların arış içinde yaşadığı coğrafyaya savaş ve yıkımın yeni örneğiyle karşı karşıya olunduğunu söyleyen Sarı, “Yakın tarihimizdeki katliamlar, siyasiler tarafından topluma empoze edilen ayrımcılık ve nefret söylemlerinin ürünüdür. Savaş söylemleri nedeniyle yitirdiğimiz canlarımızı andığımız bugün, halkların barış içinde yaşadığı bu kadim coğrafyaya reva görülen savaşın ve yıkımın bir örneği ile yine karşı karşıyayız. Halklarımıza ölüm, acı ve yoksulluktan başka bir şey getirmeyecek olan savaşa karşı durmak, barış politikalarını savunmak, bu ülkede bir daha 10 Ekimlerin yaşanmasını engelleyecek yegane politikadır. 103 canımızın, bizlere miras bıraktıkları barışı ve kardeşliği savunmak onlara ve halklarımıza borcumuzdur” dedi.

Eylem mücadele devamının sözü verilmesinin ardından alkışlar ve sloganlarla sona erdi.

ADANA
Adana’daki anma tren garı önünde düzenlendi. DİSK, KESK, Adana Tabip Odası ve TMMOB’nin yanı sıra EMEP, ESP, SYKP, ÖDP, CHP, HDP İl Örgütleri ile HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz ve önceki dönem Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer de katıldı.

Ortak basın açıklamasını okuyan Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, katliamın ardından “oylarımız yükseliyor” açıklaması yapan dönemin başbakanı Davutoğlu’nun sözlerini hatırlattı, “Buradan davanın görülmekte olduğu mahkeme heyetini bir kez daha göreve çağırıyoruz: Bu açıklama hem bir ihbar, hem de itiraf kabul edilmelidir. Başta dönemin başbakanı ve içişleri bakanı olmak üzere dönemin siyasilerini davaya dâhil edilmelidir” dedi.

‘SAVAŞ ÖLDÜRÜR, SAKAT BIRAKIR, GÖÇ ETTİRİR, TEKELLER BÜYÜR’

Emek Partisi GYK Üyesi Halil İmrek de söz alarak 10 Ekim Ankara Katliamının 4’üncü yılında yine ülkenin savaşa sokulmak istendiğini ifade etti. İmrek, “Savaş öldürür; savaş sakat bırakır; savaş göç ettirir; savaş çocukları, kadınları, öncelikle etkiler. Savaşta işsizlik, yoksulluk artar. Silah tekelleri büyür” dedi. HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz de sürdürülen savaş politikalarına dikkat çekerek savaşa karşı daha yüksek ses çıkartılması gerektiğini ifade etti.

Anmada 10 Ekim aileleri de yer aldı. Katliamda kızı Dilan Sarıkaya’yı kaybeden Nesligül Sarıkaya, “Bizden sonra gelenler bu katliamın asıl suçlularını lanetle anacak. Biz çocuklarımızla gurur duyuyoruz. Erdal Eren 39’uncu yılında yüzlerce kişi tarafından anıldı. Peki Kenan Evren kaç kişi ile gömüldü? Tarih unutmaz” diye konuştu.

ANTALYA

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler için dün Antalya Konyaaltı Cemevi Korkmaz Tedik Konferans Salonu’nda panel gerçekleştirildi. 10 Ekim Davası avukatı Eylem Sarıoğlu, İHD Antalya Şubesi Eş Başkanı Prof. Dr. Erdal Gilgil, Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin panele konuşmacı olarak katıldı.

KOCAELİ’DE ANMAYA VALİLİK ENGELİ

Gebze’de 10 Ekim’de Ankara’da katledilenleri anmak, savaşa hayır demek için bir araya gelmek isteyen Gebze Emek Demokrasi Güçlerinin eylemi Valilik tarafından engellendi. Suriye’ye yapılan operasyon öne sürülerek anmaya izin verilmeyeceğine dair yazı Gebze Emek Demokrasi Güçlerine gönderildi. Yazıda, “Tren Garı patlamasının yıldönümü bahanesiyle yapılacak basın açıklaması ve etkinliklerin Barış Pınarı Harekatı protestolarına dönüşmesine kesinlikle müsaade edilmeyeceği ve kanuna aykırı her türlü etkinlik ve eylemlere yasal yetkiler çerçevesinde müdahalede bulunularak kitlenin dağıtılacağı ve akabinde ise gerekli yasal işlemlerin yapılacağının bilinmesi hususu tarafınıza tebliğ olunur” ifadeleri yer aldı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.