Açlık Grevindeki Tutsak Zülküf Gezen’in Feda Eylemi

0 323
image_pdf

Leyla Güven’in Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için açlık grevine başlamasının ardından cezaevinde de yurtsever ve devrimci tutsaklar açlık grevine başlamıştı.

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevinde olan Zülküf Gezen, açlık grevinde olan yoldaşlarına destek olmak ve tecridi protesto etmek için 16 Mart gecesi hücresinde kendini asarak yaşamına son verdi.

Akşam saatlerinde cenazesi İstanbul’da törenle karşılanan Zülküf Gezen’in, bugün törenle Amed’e uğurlanması ve orada yapılacak bir törenle defnedilmesi planlanıyordu. Ancak gecenin ilerlenen saatlerinde Gezen’in cenazesi İstanbul Atatürk Havalimanı’nda polislerce alıkonularak, ailesinden habersiz Diyarbakır’a kaçırıldı. Gece yarısı Gezen’in ailesini arayarak bilgi veren polis, bu gece cenazeyi defnedeceklerini söyledi.

Aile ve HDP milletvekilleri Diyarbakır Havalimanı’na gitse de abluka altındaki havalimanına girişleri engellendi. Cenazenin defnedileceği Yeniköy Mezarlığı da polis ablukası altına alındı. Cenazeyi alarak ranger ve sivil araçlar eşliğinde Yeniköy Mezarlığı’na götüren polis, cenazeye katılmak isteyen milletvekilleri Saliha Aydeniz, Semra Güzel ve Nuran İmir’i sürükleyerek mezarlığa girişlerini engelledi.

  • Gezen’in mezarını ziyaret eden kitleye polis saldırısı

Kaçırılarak defnedilen Zülküf Gezen’in kabrini ziyaret etmek üzere Yeniköy Mezarlığı’na gitmek isteyen kitleye polis saldırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan ve partinin bölge vekillerinin de aralarında bulunduğu kitlenin önünü mezarlık girişinde kesildi. Buraya kalkan ve zırhlı araçlarla barikat kuran polis, kitleye tazyikli su sıktı.

Polis ile vekiller arasında uzun süren mücadelenin ardından vekiller barikatı aştı. Mezarlık içinde bir kez daha polisler tarafından çembere alınan vekillerin kabrin başına gitmesine izin verilmedi. Vekiller Gezen ailesine taziye ziyaretinde bulunmak üzere Şaklat Yasevi’ne doğru geçti.

  • Kadınlar darp edilerek gözaltına alındı

Zılgıt atarak saldırıya tepki gösteren 6-7 kişilik bir kadın grubu polisler tarafından saçlarından tutulup yerlerden sürüklenerek gözaltına alındı. Bu sırada yaşanan saldırıyı görüntülemek isteyen gazeteciler ise polislerin saldırısına maruz kaldı.

Öte yandan Bingöl’den ziyarete katılmak için gelen çok sayıda kişinin Diyarbakır girişinde bulunan Abalı Karakolu’nda bekletildiği ve Valilik tarafından ziyaretlerin yasaklandığı gerekçe gösterilerek girişlerine izin vermediği aktarıldı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.