22 Aralık Bakırköy Özgürlük Meydanın’da Miting

0 360
image_pdf

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB basın toplantısı düzenleyerek 22 Aralık’ta Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda düzenlenecek mitinge çağrı yaptı.  

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB),  “Yoksullaşmaya, işsizliğe, güvencesizliğe karşı birlikte mücadeleye”  şiarıyla 22 Aralık’ta Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda miting düzenleyecek. Sendika ve meslek odaları mitinge çağrı yapmak amacıyla Taksim’de bulunan TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantının yapıldığı salona, “Krize karşı emeğin haklarını savunmak için Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndayız” pankartı asıldı.

Toplantıda kısa bir konuşma yapan TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, “İktidar krizin kendi yanlış politikalarının bir sonucu olduğunu gizlemek için dış mihrak söylemine sarılıyor. Uyguladığı ekonomi politikalarıyla da yükü emekçilerin çekeceği bir program öngörüyor” dedi.

Krizi, yaratan yüzde 1’e ödetelim

Daha sonra basın açıklamasını KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mesut Meki yaptı. “Krizin bedelini ödemeyeceğiz” diyen Meki, şöyle devam etti: “Krizin anlamı, milyonlarca yoksul-emekçi için ülkenin giderek yaşanamaz hale gelmesidir. Aslında bugün temel mesele, bu büyük krizin faturasının kime ödetileceğidir. Üçte ikisi özel sektöre ve bankalara ait 467 milyar dolarlık dış borç ve bu devasa borcun ağır sonuçları, bu borçta sorumluluğu olmayan halka ödetilmek istenmektedir. Sendikal örgütlenmenin engellendiği, on binlerce kamu emekçisinin ihraç edildiği, grevlerin yasaklandığı, hak aramanın bastırıldığı bir ortamda elde ettikleri yüksek kar oranlarını hiç kimseyle paylaşmayanlar bugün zararlarını ve borçlarını halkın sırtına yıkmaya çalışmaktadır.”

Nimete kimseyi ortak etmeyen patronların, külfeti nüfusun yüzde 99’unun üzerine yıkmaya çalıştığının altını çizen Meki, krizin faturasını, bu düzen sayesinde ceplerini dolduran ve krizi yaratan patronların ödemesi gerektiğini söyledi. Sadece patronların da değil siyasi iktidarın da bu faturayı ödemesi gerektiğini vurgulayan Meki, “Bu ülkenin tüm zenginliklerini yaratan çoğunluğunun krizden korunması için omuz omuza vermek zorundayız. Böylece krizin bedelini sömürülen ve ezilen yüzde 99’a değil, krizi yaratan yüzde 1’e ödetebiliriz” diye ifade etti.

Bakırköy’de buluşalım

“Başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretlerde ekonomik krizin etkileri telafi edilsin, en az gerçek enflasyon oranında zam yapılsın!” diye devam eden Meki, “Temel hizmetler olan doğalgaz, su, elektrik ve ulaşıma zam yapılmasın, yapılan zamlar derhal geri alınsın! Şirketlerin krizi fırsata çevirerek işçi çıkarmaları yasaklanmalıdır” dedi.

Meki, “krizin faturasını emekçilerin değil patronlar ve siyasi iktidar ödesin” demek için herkesi  22 Aralık Cumartesi günü 14.00’da Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yapacakları mitinge davet etti.

Emekçilerin sesini ortaklaştıralım

Açıklamanın ardından sorularımızı cevaplayan KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ise, krizin faturasının emekçilere kesilmemesi için şimdiye kadar 4 ilde miting düzenlediklerini ve 5’incisini İstanbul’da yapacaklarını hatırlattı. Mitinge tüm Marmara ve Batı Karadeniz’den emekçilerin katılacağını ifade eden Gezen, “Bunun için de hem İstanbul hem de diğer illerde arkadaşlarımız çalışmaları devam ediyor. Çalışma yürüttüğümüz her yerde gördüğümüz temel şey sorunların ve taleplerin ortak olduğudur. Bu nedenle de emekçilerin sesini ortaklaştırması gerekir” diye konuştu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.