TSK Afrin’e giden sivil konvoyu vurdu,ölü ve yaralılar var!

0 301
image_pdf

Kuzey Suriye’nin Cizre ve Fırat bölgesinden Efrîn direnişine destek amaçlı giden halk konvoyu TC devletinin saldırısına uğradı.

ANHA’nın geçtiği habere göre, dün akşam saatlerinde Efrîn’in girişindeki kontrol noktasına varan halk, TC devletinin topçu saldırısına uğradı. Saldırı sonucunda bir kişi yaşamını yitirirken 12 kişide yaralandı.

Suriye yönetimine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar haber sitesi, Efrîn’e doğru ilerleyen bir insani yardım konvoyunun, kentin güneydoğusundaki Ziyaret kontrol noktasında TSK’nin top atışlarının hedefi olduğunu geçti.

Yaşamını yitiren sivilin 1990 doğumlu Salim Xilêf isimli olduğu öğrenildi. Öte yandan Baqî Xelîl (24), Reşîd Hisên Mihemed (22), Wensa Umer Şawîş (58), Xêrî Coqî Şengal (23), Rende Hisên Celal (20), Ekrem Bedran Biro (21), Rocvan (21), Xalid Tewfîq Elî (45) ve Mihemed Xalid Yeqûb (60) Avrin Hastanesi’ne getirilerek tedavi altına alınırken, Mihemed Şêx Nebî, Xalid Xelîl ve Merwan isimli kişilerde Nubil ve Zehra hastanelerinde tedavi altına alındı.

Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen İlam el-Harbi (Savaş Enformasyonu) da Efrîn’e giden insani yardım konvoyunun Türk ordusu tarafından top atışlarıyla hedef alınmasının ardından Suriye ordusunun saldırıya karşılık verdiğini yazdı.

YPG: Siviller hedef alındı

Konuya ilişkin bir açıklama yapan YPG Afrin Komutanlığı ise, Türk ordusunun doğrudan sivilleri hedef aldığını ve saldırılar sonucunda ölü ve yaralıların olduğunu kaydetti.

ANHA’nın haberine göre, YPG Afrin Komutanlığı’nın açıklaması şöyle:

“İşgalci Türk ordusu ve terörist gruplar, sivilleri hedef almaya devam ediyor. Bu saldırılarla tüm insanlık değerlerini çiğniyorlar.

Bugün 22 Şubat 2018’de Cizîrê ve Kobanê’den gelen kadınların, yaşlıların olduğu siviller işgalci Türk ordusu ve terörist grupları protesto etmek üzere Afrin’e ulaştıklarında, Türk ordusu ve terörist grupları sivil konvoyuna top atışları yaptı.

Diğer yandan savaş uçakları sivilleri hedef aldı. Saldırılar sonucunda şehitler ve yaralılar oldu. Yaralılar şu anda Afrin hastanelerinde tedavi görüyor. Aynı zamanda işgalci Türk ordusu halkı korkutup göç ettirmek için Afrin kent merkezine top atışı yapıyor. Afrin kent merkezindeki mahallelere de toplar isabet etti. Bu saldırılar Türk devletinin terörü, nefretini ve beraberinde korkaklığını göstermektedir.”

HRW: Efrînde siviller öldürülüyor

Öte yandan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Türk ordusunun Efrîn’de gerçekleştirdiği 3 saldırıda 17’si çocuk 26 sivili öldürdüğünü açıkladı.

Örgüt, BM rakamlarına göre, PYD kontrolündeki bölgede, aralarında başka bölgelerden kaçarak gelen 125 bin kişinin de bulunduğu 323 bin sivilin yaşadığını dile getirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Ortadoğu Direktör Yardımcısı Lama Fakih, “Görüldüğü kadarıyla, Türkiye’nin son saldırısının yürütülüş biçimi nedeniyle, korunmasız siviller yerlerinden edilme ve ölüm tehditi ile karşı karşıya kalmış durumdalar. Sivillerin zarar görmesini ya da ölmesini engellemek için gerekli önlemleri almak ve şiddetten kaçmak istedikleri takdirde onlara yardım etmek Türkiye’nin hukuki yükümlülüğüdür” dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Efrin’de 21, 27 ve 28 Şubat günlerinde gerçekleşen saldırıları incelediği aktarıldı. İlk müdahale görevlileri ve 7 görgü tanığı ile görüşerek fotoğrafları inceleyen İnsan Hakları İzleme Örgütü, ayrıca saldırıların gerçekleştiği yerlerin uydu görüntülerini de analiz etti. Bu saldırılarda 17’si çocuk 26 sivil öldürüldü. Açıklamaya göre, yaşamını yitirenler arasında başka bölgelerden kaçarak gelmiş iki aile de vardı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.