İHD: Dersim’deki yangın söndürülmeli

0 598
image_pdf

İHD Genel Merkezi, Dersim’deki orman yangılarının bir an önce söndürülmesi için kamu kurumlarının harekete geçmesi ve yurttaşların yangın söndürme çalışmalarına destek vermesi için imkan sağlanması çağrısı yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, Dersim’deki orman yangınlarına dair yazılı açıklama yaptı. “Dersim’deki Orman Yangını Söndürülmelidir” başlıklı açıklama şöyle: “Basın ve yerel kaynaklar tarafından Dersim ilinde bir haftadır devam eden orman yangınına gerekli müdahalenin yapılmadığı kaygıları paylaşılmaktadır. Yerel kaynaklar yaşanan orman yangınlarının söndürülebilmesi için katkı sunmak isteyen yurttaşlara izin verilmediğini de ifade etmektedir.

Ormanlar insanlığın ortak varlığı olan doğanın önemli ve yaşamsal bir parçasıdır. Doğaya yönelik her türlü tutum çevre hakkı ile ilgilidir. Bu nedenle, orman yangınlarının en kısa sürede söndürülmesi hem doğanın tahrip edilmesinin önüne geçmek hem de çevre hakkına riayet etmenin bir gereğidir.

Dersim’deki yangının bir an önce söndürülmesi için ilgili kamu kuruluşları derhal harekete geçmeli, yangın söndürme çalışmaları ve doğanın korunması çalışmaları yurttaşların katkısına ve katılımına açık olmalıdır.

İHD olarak ilgili kamu kuruluşlarını Dersim’deki ve yakın il ve ilçelerdeki yangını söndürmek için gerekli önlemleri almaya, yurttaşların yangın söndürme çalışmalarına destek verebilmeleri için imkân sağlamaya çağırıyoruz.”
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.