Yemen’den Amerikan emperyalizmine çifte hançer

0 21
image_pdf

Amerikan emperyalizmine ve onun Filistin‘deki işgalci gücü ve ortadoğu’daki kanlı eli siyonizme karşı silahlı direniş bütün bir Ortadoğu, Afrika ve Asya coğrafyasında büyüyor. Direniş Cephesi, ABD’nin ortadoğu’daki işgal üslerine, işgal üslerine ev sahipliği yapan kukla devletlere, Amerikan, İngiliz ve Avrupa ülkelerinin Kızıldeniz’de haydutluk yapan askeri ve ticari gemilerine her gün saldırı üstüne saldırı gerçekleştiriyor.

Yemen halkı, dünya halklarının baş düşmanı, emperyalist-kapitalis sistemin liderliğini yapan Amerikan emperyalizmine vurdukça vuruyor. Yemen ordusu, bugün Amerika’ya ait USS Gravely adlı bir savaş gemisinden sonra ‘Cole’ adlı bir Amerikan ticari gemisini de vurduğunu açıkladı.

Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun sözcüsü General Yahya Seri, saat 23.10’da yaptığı açıklamada, Amerika’ya ait bir savaş gemisinden sonra Cole adlı bir de ticari gemiyi çok sayıda deniz füzesiyle vurduklarını açıkladı.

General Yahya Seri yaptığı açıklamada Amerikan gemisine yönelik operasyonun “devam eden İsrail saldırganlığına maruz kalan Filistin halkına yönelik zulme ve Yemen’e yönelik Amerikan-İngiliz saldırganlığına cevap kapsamında” yapıldığını söyledi.

General Yahya Seri, “Yemen ordusu deniz kuvvetleri, işgal altındaki Filistin limanlarına giden Amerikan ticari gemisi ‘Cole’u, çok sayıda uygun deniz füzesiyle tam isabetle vuran nitelikli bir askeri operasyon gerçekleştirdi” dedi.

Açıklamada bu operasyonun Yemen ordusunun Kızıldeniz’de Amerikan destroyeri USS Gravely’i birkaç deniz füzesiyle hedef almasından yalnızca birkaç saat sonra gerçekleştiği vurgulandı.

General Yahya Seri, Gazze Şeridi’ndeki Filistin halkına gıda ve ilaç gönderilmesi engellendikçe Yemen silahlı kuvvetlerinin de “İsrail’e” yük götüren gemilerin Kızıldeniz’den ve Arap Denizi’nden geçişine izin vermeyeceğini söyledi.

General Yahya Seri ayrıca Yemen silahlı kuvvetlerinin, Amerika ve İngiliz rejimlerinin saldırganlığını gerilimi tırmandırarak cevap vereceğini ve Yemen’e yönelik her türlü saldırıya geniş ve nitelikli askeri operasyonlar ile cevap vermekten çekinmeyeceğini vurguladı.

Açıklamada “ülkemize yönelik Amerikan-İngiliz saldırganlığı devam ettiği sürece, Kızıldeniz ve Arap Denizi’ndeki tüm Amerikan ve İngiliz gemilerinin, Yemen silahlı kuvvetlerinin meşru hedefleri olduğunu vurguluyoruz” denildi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.