Tülay Hatimoğulları: Reyhanlı DAİŞ Üssü Neden Göz Yumuluyor

0 253
image_pdf

HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, DAİŞ çete üyesi Abdulbasit El Sarut’un cenaze töreni dolayısıyla AKP’ye tepki göstererek, Reyhanlı’nın hâlâ bu tür çetelerin üssü olduğunu belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, DAİŞ’li Abdulbasit El Sarut için Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde kitlesel cenaze töreni düzenlenmesine ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Hatimoğulları, DAİŞ ve Ceyş-ül İzze’nin üst düzey yöneticisi olan Abdülbast El Sarut’un 2012’de katıldığı eylemde, “Alevilerin kökünü kazıyacağız” dediğini hatırlatarak, Sarut’un  cenazesinin gösterilerle, sloganlarla ve tekbirlerle Suriye’ye gönderildiğini hatırlattı.

‘NEDEN GÖZ YUMDUNUZ?’

Hatimoğulları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslenerek, şu soruları yöneltti: “Alevilerin kökünü kazıyacağız’ sözleriyle gündem olan, IŞİD (DAİŞ) eski üyesi, cihatçı,  selefi örgüt komutanı olan, cenazesi Suriye’ye gönderilen birinin, cenaze töreni hangi teamüllere göre yapıldı? Bu şekilde gösteri yapılmasına neden göz yumuldu? Selefilerin bu gösterilerine neden izin verildi?”

Cenaze törenine yurt içi ve yurt dışından otobüslerle organize bir katılım olduğunun da belirtildiğine dikkat çeken Hatimoğulları, “Cenazeye kimler, nasıl katılmıştır? Töreni organize edenler ve katılımcılar hakkında inceleme başlatıldı mı? Reyhanlı’da Abdülnbasit el Sarut’un cenaze merasimini selefi bir gösteriye dönüştürmek, buna göz yummak halkların ortak yaşam konusundaki hassasiyetini yok saymaktır. IŞİD’in Levant bölgesini kapsayan İslam Devleti projesine çanak tutmaktır. Bu asla kabul edilemez” diye konuştu.

Hatimoğulları, Reyhanlı’nın hâlâ bu tür çetelerin üssü olduğunu da ifade etti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.