TRELLEBORG İŞÇİLERİNİN GREVİ 3. GÜNÜNDE

0 232
image_pdf

Trelleborg grevi 3’üncü gününde Patronun %23’lük düşük zam dayatmasına karşı haklarını almak için greve çıkan işçilerin mücadelesi, 3’üncü gününde kararlılıkla sürüyor

Gebze’de bulunan Trelleborg fabrikasında 1 Temmuz’dan beri süren toplu sözleşme sürecinde anlaşma sağlanamadı. Petrol-İş sendikasının örgütlü olduğu İsveç merkezli Trelleborg şirketi yönetimi ile Petrol-İş Sendikası arasında yaklaşık beş buçuk aydır süren müzakerelerde anlaşma sağlanamadı. Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan firmada Petrol-İş Sendikası’nın 300’ün üzerinde üyesi bulunuyor. Sendika 10 Aralık 2019 tarihine kadar yürütülen müzakerelerde taleplerini masa da alamayınca greve çıktı.

  • Trelleborg fabrikası işçisi Murat Aydın

Merhaba ben Murat Aydın. 13 yıldır bu iş yerinde tezgah operatörlüğü yapıyorum. Sanayi tipi kaucuk hortum yapıyoruz.

Toplamda 420 kişi çalışıyoruz bu firmada. Bu fabrika ihracat için çalışıyor daha çok. 1981 den beri bulunan bir firma. Malzeme tezgâhımıza gelir gelmez biz üretim yapıyoruz. 7 buçuk saat ayakta çalışıyoruz. Kas gücü isteyen bir işte çalışıyoruz. Bel ağrısı yanında kas ağrılarımız oluyor genelde. Ayakta durmaktan ayaklarımız ağrıyor. Evliyim ve iki çocuğum var. Eşim de organize sanayide sendikasız bir şekilde çalışıyor . Sendikalı Ol Güçlü Ol diyoruz en azından arkamızda bir güç var. Eşimin böyle bir avantajı yok. Sendikalı olduğumuz için üretimi durdurup bu fabrikanın önünde durabiliyoruz.

Çoğu yerde duyuyoruz sendika getirmek istediği için işçiler işlerinden ediliyor. Korkmasınlar, güçlü olsunlar, birlik olsunlar, beraber olsunlar diyorum.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.