THKC – Kır Gerilla Birliği Komutanının 8 Mart Çağrısı

0 416
image_pdf

THKC- KIR GERİLLA BİRLİĞİ KOMUTANI SERPİL ŞENSOY’UN  8 MART ÇAĞRISI

Öncelikle bize bu günü kazandıran New york’lu dokuma işçilerini ve emekçi kadınların mücadelesini dünyanın dört bir yanında sürdürerek bu günlere getiren, elden ele aktarılan bu direniş ruhunu selamlıyoruz. Tüm direnen, mücadele eden, varolma savaşı veren kadınların 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününü kutluyoruz.

Sosyalist enternasyonal 1910 yılında yaptığı toplantıda New york’lu dokuma işçilerinin anısına 8 Mart’ı dünya emekçi kadınlar günü olarak ilan etmesinden tam 109 yıl geçti. ama sömürülen emekçi kadınların New york’lu dokuma işçilerinde çok daha iyi olduğu söylenemez. kadın bedeni, kimliği, emeği üzerinden yapılan şiddet,  gericilik,  baskı ve sömürü politikaların amansızca devam ettiği, bir çok kadın aktivisti’nin göz altına alındığı, tecrid koşullarının, hak gasplarının, kadın tutsaklara yönelik saldırıların, tacizlerin, keyfi uygulamaların katbe kat arttığı,  emperyalist işgallerin dizginsizce sürdüğü, ırkçılık ve şövenizmin katmerleştiği,  Kürt halkına dönük baskı ve devlet terörünün, operasyon ve tutuklamaların pervazsızca  arttığı, sömürü ve faşist saldırıların daha da şiddetlendiği dönemler geçirmekteyiz.

Basında sık sık kocaları, sevgilileri, babaları, erkek kardeşleri tarafından dövülen, öldürülen kadın haberleri okuyoruz.  Kadına şiddete karşı mücadeleyide dayak atan kocalara, babalara, abilere karşı mücadele olarak ele almamızı istiyorlar. kadın sorunu bu kadar yüzeysel ele alınıyor. Kadına uygulanan şiddete karşı daha ağır cezalar verilmesiyle bu sorunu çözülebileceğini zannediyorlar, polisiye önlemler, kesilecek ağır cezalarmı engelleyecek bu şiddeti? tabikide hayır. Çünkü; kadın öldüren, işkence yapan, zulüm gerçekleştiren bir erkek egemen tarz geliştiriliyor.  Irkçı ve faşist bir devletin  cumhurbaşkanı Erdoğan’ın azgından çıkan her sözde, kadınları hizaya çekme tehdidi savururken  kadın düşmanı politikalarını, kadınların haklarına yönelik saldırıları devam etmekte, erkek şiddetini teşviklerle arttırıp kadına yönelik her türlü şiddeti suç kapsamından çıkartıp erkeğin haksız hafızasına indirgemektedir.

Bu nedenledirki; kadınların öldürülmesi meşrulaştırılıyor. Gerici yasalarla tecavüzcüler, faşist mahkeme’lerde salıverilmekte, haksız tahrik indirimleri kol gezmekte, katillerin sırtı sıvazlanmaktadır. Dolayısıyla kadın sorununu ele alırken erkek egemen düzeni değiştirmek için mücadele etmek gerekiyor. Çünkü sorun sistem sorunudur kadına ideolojik, politik, ekonomik, kültürel olarak sistemin nasıl baktığı ve nasıl bir yer verdiği sorunudur.

Kadın sorunu kadınların sınıfsal olarak ezilmişliğinden sorunundan bağımsız olarak ele alınamaz. Bu anlamda kadına yönelik şiddete karşı mücadele kadının kurtuluşu mücadelesi ile birleştirilmelidir. Buda ancak işçi sınıfının ve emekçi halkların kurtuluşu ile mümkündür. Yani, esas olarak kadını şiddete, sömürüye, baskıya  maruz kalmaktan kurtaracak olan toplumsal kurtuluştan başka bir şey değildir. Kadının kurtuluşu ancak sosyalizmle mümkün olacaktır.

Çünkü; kadına gerçek değeri verecek olan, tarihsel olarak şekillenmiş kadını ezen kültürü, üretim tarzını tasfiye edecek olan sosyalizmdir. TÜRKİYE HALK KURTULUŞ CEPHESİ – KIR GERİLLA BİRLİKLERİ olarak Ülkemiz’de, Ortadoğu’da Ve Dünya’da kadına yönelik şiddete, tecavüze ve katliamlara sömürü ve faşizme karşı durmanın yolunun mücadele etmekten geçtiğini çünkü,  mücadelenin özgürleştirdiğini söylemek istiyoruz. Örgütlenmeye, meydanlara çıkmaya, emeğimizin, onurumuzun, haklarımızın kavgasını vermeye bugün çok daha ihtiyacımız var. Bu kavga kadınların onurlu ve yürekli mücadelesi ile son bulacaktır.

Yine 8 Mart vesilesi ile ölümü göze alıp köleliği asla kabul etmeyen ve bu uğurda kendini feda eden, bize ışık olan, mücadeleleri ile ismini tarihe kazıyan kadınlarımız. 15 şubat komplosuna 17 şubatta cevap veren, Kürdistan devrimi ile Türkiye devrimi arasındaki enternasyonal köprünün en anlamlı biçimi olan Serpil Polat’la.12 eylül faşizmine karşı direnişin sembolü olan, İHD kurucu önderlerinden tüm tutsak yoldaşlarla bütünleşmenin, zindan direnişinin dışarıdaki sesi olan Didar Şensoy’la. Devrimci yenilenmenin kızıl yıldızı Betül Altındal Ve daha nice  kadınlarımızla yazacağımız yeni ve büyük devrimler olacaktır.

Şehitlerimize kadın özgürlük ve eşitliğini bir yaşam zaferine dönüştürmenin kararlılık sözünü veriyoruz. 8 mart dünya emekçi kadınlar gününü kutlarken Ülkemiz’de Ortadoğu’da ve Dünya’da özgürlükten, eşitlikten devrimden yana tüm kadınları, daha güçlü bir biçimde emperyalizme, sömürüye, baskı ve katliamlara tecavüzcü devlet ve erkek egemenlikçi faşist, cinsiyetçi sisteme karşı direnişi  ve mücadeleyi büyütmek için alanlara çağırıyoruz.

YAŞASIN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

KADIN OLMADAN DEVRİM OLMAZ … DEVRİM OLMADAN KADIN KURTULMAZ

THKC- KIR GERİLLA BİRLİĞİ KOMUTANI

WWW.THKP-C.ORG  

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.