Tamer Dursun: Kızın adı Melek Nebih Halil

0 693
image_pdf

MELEK’İN ETEĞİNİ BANA GİYDİRİN

Geçenlerde sosyal medyada bir videoya denk geldim. Ağzı salyalı, şekilsiz bir herif, başka bir herifi tehdit ediyor ve ederken de „Ona etek giydireceğim etek.“ diyordu.

Sonra durdum düşündüm.

Demek ki bu ve bunun gibi herifler için birine „Etek giydirmek“ utanç demekti. Dediğiniz türkçesi „Eğer birinin onurunu kırmak istiyorsanız, rezil kepaze etmek istiyorsanız ona etek giydirin.“di.

Peki eteği kim giyer?

Kadın.

Kadına pantolon giydirilse, utanması mı lazım?

Hayır.

Ama erkeğe etek giydirildiğinde, yerin dibine girmesi gerekiyor. Neden? Çünkü kadın olmuş oluyor!

Yani, bu mantığı taşıyan heriflerin anneler, kız kardeşleri, ablaları, eşleri, konu komşuları, kadın akrabaları…

Yani eteğin giydirildiği kişi, kadın durumuna düşürüldüğü için utanç duymalı çünkü kadın olmak utanç sebebi!

Hiçbir kadın kızdığı, öfkelendiği başka bir kadın için „Ona pantolon giydireceğim, pantolon.“ demez. Bunu demek aklının ucundan bile geçmez.

Belki de geçmeli! Kim bilir!

İşte tam ben „Böyle şekilsiz, şemalsiz, ruhsuz, sevgisiz, köksüz, kökensiz bir sürü herifle aynı havayı soluyorum, aynı göğün altında yaşıyorum Lanet olsun.“ diye düşünürken, ekranıma düşen güneş gözlü bir kızın fotoğrafıyla yerle bir oldum.

  • KIZIN ADI MELEK NEBİH HALİL:

Melek, Rojava’nın Efrin kentine bağlı Şera kasabası Derwêş köyünden, 23 Mayıs günü Suriye Milli Ordusu bünyesindeki Sultan Murat Tümeni mensupları tarafından kaçırılmış, önce tecavüz edilmiş, ardından da öldürülmüştü.

……………

Melek bu acımasız dünyaya veda etttiği gün henüz 16 yaşındaydı.

Melek’İ hiç görmedim, tanımadım. Selam vermedim, selamını almadım. Halini hatrını sormuşluğum da yok. Ama Melek benim kızımdı. Dünyanın bütün kızları gibi, o da benim kızımdı. Kızımı öldürdüler!

Melek de sabahları mahmur gözlerle kalkardı yatağından.

Melek de türküler söyleyerek taradı saçlarını.

Melek de acıkırdı, susardı, ağlardı, gülerdi, aşık olurdu, utanırdı, küserdi, sevinirdi, hayaller kurardı, umut ederdi, sevdiklerini özlerdi, geceleri korkardı, bahçelerde rastladığı kardelenlere selam verirdi, kitap okurdu, severdi, sevilirdi.

Melek de etek giyerdi!

Melek benim kızımdı. Kızımı öldürdüler.

Kınaya kan bulaştığından beri, huzur ve barış bize çok uzak.

Yaşamak, umut etmek, inanmak çok uzak.

Kınaya kan bulaştığından beri, bir yanımız zehir, diğer yanımız zıkkım.

Türkiye’deki o kızdıklarına etek giydirmeye heveslenen heriflerle, Melek’e tecavüz eden ve öldüren herifler aynı çukurun sefilleridir. Bunlar birbirilerine kötülük ve pislik tarafından akrabalar. Yedikleri, içtikleri, tecavüz edip öldürdükleri ayrı gitmez!

Melek’İ hiç görmedim, tanımadım. Selam vermedim, selamını almadım. Halini hatrını sormuşluğum da yok. Ama Melek benim kızımdı. Dünyanın bütün kızları gibi, o da benim kızımdı. Kızımı öldürdüler!

Melek’İn geride kalan eteğini bana giydirebilirsiniz. Belki bir parça da olsa insanlığımı hatırlarım!


  • EFRİN’DE NE OLMUŞTU?

15 Mart 2011 Suriye olayları sonrası ABD ve Türkiye tarafından Suriye’de Beşşar Esad yönetimini devirmek amacıyla kurulan ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) Komuta merkezinin Hatay’da olduğunu ilan etmişti. 30 Aralık 2017 tarihinde TSK bünyesinde yeniden yapılandırılan ve paramiliter bir  güç olarak örgütlenen  Milli Suriye Ordusu (MSO) 20 Ocak 2018 tarihinde Afrin’e (Efrîn) yönelik “zeytin dalı” adını verdikleri bir saldırı savaşı başlatmış ve yaklaşık iki ay süren halkın direnişi sonrası 18 Mart 2018 tarihinde TSK ve himayesindeki çeteler işgal ettikleri Afrin’de zafer ilan etmişti.

Erdoğan yönetimindeki T.C  devleti altına imza attığı “uluslarası hukuka” dahi aykırı ve suç teşkil eden sivil vali atamaları, kendi para birimi TL’yi, kendine ait olmayan topraklarda tek geçerli para birimi ilan etmiş ve tüm ekonomik servetlerin (Zeytin, Buğday, vb.) Türkiye iç pazarına aktarılarak pazarlanması ahlaksızlıklarını sürdürmüşler ve hala devam ettirmekteler. Benzer uygulamalar “Fırat kalkanı” ve “Barış pınarı” adı ile saldırdıkları ve işgal altında tuttukları alanlar içinde geçerli.

30 Aralık 2017 tarihinde Türkiye tarafından yarı-resmi bir statü kazandırılarak yeniden yapılandırılan paramiliter Suriye Milli Ordusu (SMO) içinde onlarca çete grubu var. İşgalci TSK ve komutasındaki paramiliter MSO çeteleri varlığını devam ettirdiği sürecede ne Fıtat’ın batısı Afrin’de, ne de doğusu Serekaniye’de kadınlara yönelik saldırılar ve tecavüzler son olmayacaktır.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.