Soruşturma Dosyası Kapatıldı: #RabiaNazİçinAdalet

0 195
image_pdf

TBMM’de ifade vermeye bile gelmemişlerdi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de sözünü tutmadı. Tayini çıkan savcı giderayak Rabia Naz soruşturmasını kapadı. Baba Şaban Vatan “Bu nasıl adalet?” diye karara tepki gösterirken, #RabiaNazİçinAdalet etiketi sosyal medyada gündem oldu

Giresun’un Eynesil ilçesinde 2018 yılında 13 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın şüpheli bir biçimde yaşamını yitirmesine ilişkin soruşturma, gerek yerel halktan gerek geniş toplumsal kesimlerden gelen adalet taleplerine karşın takipsizlik kararı verilerek kapatıldı.

Takipsizlik kararında Rabia Naz’ın ölümünün yüksekten düşme sonucu meydana geldiğini, öldürüldüğü yönünde herhangi bir delilin tespit edilmediğini, bu nedenle kovuşturmaya yer olmadığını söylendi.

Savcılık bu kararıyla Rabia Naz’ın 15 metre yükseklikteki terastan düştüğünü, felç niteliğindeki kırıklarla 15 metre süründüğünü, yolda arabanın etrafını da sürünerek dolandığını, süründüğü sırada bahçede veya yolda iz bırakmadığını, kopma derecesindeki bileğinden de kan akmadığını savunmuş oldu.

Şaban Vatan: “Savcını tayini çıkınca nasıl dosyayı kapatıp gidiyor? Lanet olsun böyle adalete!”

Kızı Rabia Naz’ın ölümünün aydınlatılması için iki yıldır mücadele eden Şaban Vatan ise karara tepki gösterdi:

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül bey, ‘Bize güvenin, savcımıza güveniyoruz’ demiştiniz. Savcınız bütün delillere rağmen, her şeyi hiçe sayarak bu dosyayı nasıl kapatır? Savcı tayini çıkınca nasıl oluyor da dosyayı kapatıp gidiyor? Bu nasıl bir yargı? Bu nasıl bir adalet? Lanet olsun böyle adalete!

Şaban Vatan, hukukçuların ve baroların desteğiyle karara itiraz edeceklerini de sözlerine ekledi.

Kararın duyurulmasının ardından sosyal medyada da tepki büyüdü. #RabiaNazİçinAdalet etiketi de kısa bir sürede 10 binden fazla mesajla Twitter’daki Türkiye gündemleri arasına girdi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.