Siyonist “İsrail”, Suriye’deki İran Konsolosluk binasını vurdu

0 12
image_pdf

Siyonist varlık “İsrail” pazartesi günü öğleden sonra Suriye’nin başkenti Şam’ın merkezindeki Mezze Caddesi’nde yer alan İran konsolosluk binasına Amerikan F-35 savaş uçaklarıyla hava saldırısı düzenledi.

Siyonist saldırı sonucunda Devrim Muhafızları Kudüs Gücü’nün üst düzey komutanlarından Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahedi ve yardımcısı General Muhammed Hadi Hacriahimi’nin da arasında bulunduğu 7 kişi hayatını kaybetti.

İran islam cumhuriyeti lideri Seyyid Ali Hamenei, dün Şam’a yapılan siyonist saldırıda hayatını kaybeden Devrim Muhafızları Ordusu mensupları için mesaj yayınladı: “Habis rejim, cesur adamlarımız tarafından cezalandırılacaktır. Allah’ın izniyle onları bu suç ve benzeri suçlardan pişman edeceğiz.” dedi.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Arap ve Ulusal İlişkiler Ofisi Yetkilisi Ebu Ahmed Fuad: “İsrail’in Şam’daki İran konsolosluğuna yönelik saldırısı Amerika’nın yeşil ışığı olmadan gerçekleşemezdi. Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi ve beraberindekilerin öldürülmesi direniş ekseni ve Filistin halkı için bir kayıptır.” ifadelerini kullanan Ebu Ahmed Fuad, “Şehit Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi, direnişe yönelik tüm imkanları seferber etmeye odaklanıyordu Şehit Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi, Gazze’ye silah ulaştırılması konusunda ilgili makamlarla koordinasyonu takip ediyordu.” dedi.

Hizbullah, Rusya ve Suriye’den açıklamalar

Suriye saldırıda masumların da öldüğünü açıkladı. Suriye İçişleri Bakanı ile birlikte saldırı mahallini ziyaret eden Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, “Şam’daki İran konsolosluk binasını hedef alan ve çok sayıda masumun ölümüne neden olan bu menfur terör saldırısını şiddetle kınıyoruz,” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Suriye’deki İran konsolosluk misyonuna yönelik bu kabul edilemez saldırıyı şiddetle kınıyoruz,” denildi.

Hizbullah da salı günü yaptığı açıklamada, “Bu suç, düşman ceza almadan ve intikam olmadan kesinlikle geçmeyecektir,” dedi. Açıklamada Zahedi’nin ‘Lübnan’daki direnişin çalışmalarını geliştirmek ve ilerletmek için uzun yıllar boyunca destek veren, fedakârlık yapan ve sebat eden ilk kişilerden biri olduğu’ belirtildi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.