SERÊKANİYÊ İÇİN “İNSANİ KORİDOR” ÇAĞRISI

0 243
image_pdf

İŞGALCİ T.C DEVLETİ SERÊKANİYÊ’DE SİVİLLERİ VE SAĞLIK EKİPLERİNİ VURDU

Kuzey ve Doğu Suriye’deki sivil toplum örgütleri, Serêkaniyê’de insani koridorun açılması gerektiğini belirtti. Örgütler, Türk devletinin sivilleri ve sağlık ekiplerini hedef aldığını vurguladı.

Cizre İnsan Hakları Örgütü, Kuzey ve Doğu Suriye Avukatlar Birliği, Cizre Toplumsal Adalet Meclisi ile Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Haklarını Koruma ve İnceleme Merkezi, Türk devletinin işgal saldırılarına ilişkin ortak basın açıklaması yaptı.

Uluslararası insan hakları örgütlerine saldırıların durdurulması için çağrı yapan sivil toplum örgütleri, Serêkaniyê’deki yaralıların güvenli bir şekilde çıkmaları için insani koridor açılması talebinde bulundu.

  • SİVİLLERİN ÇIKMASI VE AMBULANSLAR ENGELLENİYOR

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

“Kuzey ve Doğu Suriye bölgeleri, Türk devletinin vahşi saldırılarıyla karşı karşıya kalıyor. İşgalci Türk devleti ve çeteleri hava ve kara saldırılarında her türlü ağır silahı kullanıyor. Saldırılar sonucunda yüzlerce sivil şehit düştü, yüzlercesi yaralandı. Altyapı sistemleri zarar gördü ve yaşam alanları talan edildi.

İşgalci Türk devleti, 3 gündür Serêkaniyê’deki sivillerin bölgeden çıkmasını, ambulansların bölgeye girişini, sivillerin temel ihtiyaçları ve ilaç ihtiyaçlarının karşılanmasını engellemek için saldırı çemberi oluşturmuştur. Sağlık ekiplerini hedefine alan Türk devletinin saldırıları nedeniyle siviller ve yaralılar hayati tehlike yaşıyor. İşgalci Türk devleti sabah saatlerinden bu yana Serêkaniyê’yi ve çevresini hem havadan hem de karadan bombalıyor. Bu saldırılar insani felaketler ortaya çıkarabilir. Türk devleti uluslararası kanunlara, insan hakları örgütlerine göre savaş suçu ve insani suçlar işliyor.

  • ÇAĞRI

Kuzey ve Doğu Suriye’de işlenen savaş suçlarının sorumlusu Türk devletidir. BM’ye, Güvenlik Konseyine, Arap Birliği’ne çağrımız; Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları durdursunlar ve acil durum inisiyatifini kullanarak, Serêkaniyê’de insani koridor açsınlar ve yaralıları güvenli bir şekilde çıkarsınlar.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.