Poyraz’ın ailesinin hikayesi: Göç, tutuklama, ölüm..

0 38
image_pdf

İzmir’de HDP’ye yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın ailesi Mardin’den zorunlu göçle İzmir’e yerleşti. Poyraz’ın çocukluğu sürgün, tutuklama ev baskınları ile geçti

İzmir’de Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz, 9 çocuklu bir ailenin ferdiydi. 1983 yılında Mardin’in Ömerli ilçesinde dünyaya gelen Deniz Poyraz’ın ailesi 1990 yıllarda köylerine yönelik devlet baskısı nedeniyle İzmir’e göç etmek zorunda kaldı. Göçe rağmen baskılardan kurtulamayan aileye yönelik hem devletin hem de ülkücülerin saldırısı hiç durmadı. Poyraz’ın 3 kardeşi de hala cezaevinde bulunuyor.

Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz, iki çocuğunun tutuklanmasına ilişkin 26 Mart 2012 tarihinde Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) konuşmuştu.

  • Mardin’den zorunlu göç

Yaşadıkları baskılara ilişkin bilgiler veren anne Poyraz, 1990’lı yıllarda Mardin’de sürekli askerler tarafından işkenceye uğradıklarını ve işkenceden kaynaklı bir amcasının sakat kaldığını, bir diğerinin hayatını kaybettiğini anlattı.

Poyraz, yaşadıklarını şöyle özetledi: “Eşim, ailem, amcalarım, akrabalarım ve herkes, devletten 30 senedir işkence görüyor. Bu zulmün üstüne de 3 çocuğum tutuklandı. Amcalarımın yaşadığı zulmü şimdi çocuklarım çekiyor. Artık bu zülüm bitsin, bu zulmü nereye kadar çekeceğiz. Artık yeter.”

  • Bebeğimin burnu kırıldı

Baskı halinin göçten sonra da devam ettiğini aktaran Poyraz, 1994 yılında Kadifekale’deki evlerine yapılan baskında polislerin kaldıkları odanın kapısını kırarak eve girdiğini, kırılan kapı ve camlarının o sıralar 6 aylık bebek olan oğlu Fehmi Poyraz’ın üstüne düşmesi sonucu burnunun kırıldığını kaydetti.

Poyraz, “Polis çocuğumu yaralı şekilde orta bırakarak, beni gözaltına aldı. Bu sırada bebeğimin yaralandığını ifade ettim ve onu hastaneye götüreyim dedim. Polis, ‘O yılanın yavrusudur, büyüdü mü o da bizi sokacak’ diyerek, çocuğumu hastaneye götürmedi. Beni gözaltına aldıktan sonra komşular oğlumu hastaneye götürüyor. Ve 6 aylık bebeğin yüzüne dikiş attılar” dedi.

Poyraz, oğlu Süleyman Solmaz’ın Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İzmir İl Örgütü’nün kurduğu Demokratik Çözüm Çadırı’nı ziyaret ettiği gerekçesiyle 11 aydır Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde olduğunu, Newroz öncesi 20 Mart (2012) tarihinde Kadifekale’de bulunan evlerine yapılan baskında alınan oğlu Fehmi Poyraz ile 18 yaşından küçük olan K.P.’nin tutuklandıklarını ve kızı Deniz’in de “örgüt propagandası” iddiasıyla 10 ay ceza aldığını aktardı.

  • Poyraz’ın annesı: Düşman onu benden çabuk aldı

Deniz Poyraz’ın annesi, evinde konuştuğu gazetecilere Poyraz’ı anlattı: Deniz okumak istiyordu. Öğretmen olmak istiyordu. Ben öğretmen olursam halkımı okutmak istiyorum diyordu. Düşman onu çabuk benden aldı.

Kaynak : MA

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.