PARTİ-CEPHE örgütü MLSPB militanı Erdal ALTUNÖZ

0 276
image_pdf

Giresun’da KTÜ Eğitim Fakültesi’nde okuyan Erdal ALTUNÖZ yoldaş 7 Haziran 2005 hayatını kaybetti. Çok genç yaşına karşın PARTİ-CEPHE örgütü MLSPB’nin aktif militanlarından olan Antakya (Hatay) doğumlu Altunöz Giresun’da aramızdan çok zamansız ayrılmıştı.

Hüseyin Cevahir, Mithat Koçulu, Tamer Arda, Atilla Ermutlu, Ercan Yurtbilir, Doğan Özzümrüt, Nazım Hikmet, Ahmet Arif, Orhan Kemal, şanlı 15-16 Haziran direnişi şehitleri, Kadir Tandoğan, Ahmet Saner, Hakkı Kolgu, Gürkan Özdemir, Erdal Altunöz, Talip Karasansar, Mahir Arpaçay, Alper Çakas, tarihsel zincirin haldeki halkaları Mart, Mayıs, Haziran ve Eylül.

Erdal Yoldaş henüz 20 yaşında yüreğini devrim ve sosyalizm kavgası için çelikleştirmiş yiğit bir devrimciydi. Erdal Yoldaş geride bir sürü makale, ideolojik-teorik yazı, derleme ve mücadele deneyimi bırakarak aramızdan ayrıldı. KTÜ Giresun Eğitim Fak. 3. sınıf öğrencisi olan Erdal Yoldaş öğrenci hareketinin önderi konumundaydı. Birçok eylemin planlamasında ve kitlelerin Giresun dışındaki merkezlerde eylemlere katılmasında önemli bir rol üstlenmişti. Yine aynı şekilde EĞİTİM-SEN içerisinde oluşturulan öğrenci komisyonunun üyesi ve sorumlusu konumundaydı.

7 Haziran günü final sınavlarının stresini atmak üzere 2 arkadaşıyla beraber serinlemek üzere girdiği denizden bir daha çıkamadı Erdal Yoldaş. Doğal önderlik sıfatı onun için söylenmişti sanki. Girdiği her yeri hareketlendirebilen, oturuşu kalkışı ile devrimci-sosyalist kimliği temsil eden, en umutsuz anda o sımsıcak gülüşüyle yoldaşlarına umut ve inanç veren, o kısacık ömrüne rağmen devrimci, örgütlü yaşam perspektifini kendini bildi bileli uygulayan ve taviz vermeyen bir insandı.

Erdal Yoldaş. Hiçbir haksızlığa gelemezdi, hiçbir sözü içinde tutamazdı, eleştirisini dostça ifadelerle yapar, özeleştiri vermekten kaçınmaz ve bunları yaparken devrimci ve yoldaşlık ilişkilerinden taviz vermezdi. “Mücadele örgütsüz olmaz. Örgütsüz mücadele de olmaz” anlayışı ile Erdal Yoldaş mücadeleye örgütlü bir tarzda katılmışmış tüm varlığı ile yer edinmiş ve etrafındaki insanları örgütlü mücadeleye çekmenin çalışmalarını yürütmüştür.

Erdal Altunöz yoldaş’ın mezarı Antakya’da (Hatay) merkeze bağlı Dursunlu Köyünde.

Tek yol devrim!

Ya özgür vatan ya ölüm!

Yaşasın ortadoğu devrim cephesi!

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.