Ölüm Orucundaki Avukatlar İçin Ankara Adliyesi’nde Protesto

0 233
image_pdf

Ölüm orucunda bulunan HHK avukatları Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için Ankara Adliyesi’nde pankartlı protesto düzenleyen avukatlar, “Ebru ve Aytaç’ın adalet talebi hepimizin talebi. Geç olmadan Ebru ve Aytaç’ın sesi olalım” dedi.

Adil yargılama talebiyle 5 Nisan’dan bu yana ölüm orucuna başlayan Halkın Hukuk Bürosu (HHK) avukatları Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için Ankara Adliyesi’nde pankartlı eylem yapıldı. Adliye binası içine, üzerinde “Adil yargılanma haktır, talepleri kabul edilsin, Ebru ve Aytaç yaşasın” ile Timtik ve Ünsal’ın fotoğraflarının yer aldığı pankart asan, avukatlar açıklama yaptı.

Burada konuşan avukat Ayşegül Çağatay, Timtik’in ölüm orucunda 188’inici, Ünsal’ın ise 157’nci gününde olduğunu hatırlattı. Meslektaşlarının adil yargılanma talebiyle ölüm orucuna başladığını vurgulayan Çağatay, “Sağlıkları için kritik günlere geldi. Timtik, Ünsal ve 16 meslektaşımıza yalan gizli tanık ifadelerine dayanılarak, basit CMK usullerine dahi uyulmadan yargılama yapılarak, toplam 159 yıl ceza verildi. Peki, neden suçlanıyorlar? Mesleki faaliyetlerini yürüttükleri için, gözaltı takibi yaptıkları için, müvekkillerine susma hakkını hatırlattıkları için, Basın açıklamalarına katıldıkları için suçlanıyorlar. Sokakta, adliyede, Meclis’te savunmaya saldırıya hayır, çoklu baroya hayır derken biliyoruz ki savunmaya saldırılar birçok meslektaşımızın mesleki faaliyetleri gerekçe gösterilerek gözaltına alınması, tutuklanması, işkenceye maruz kalmasıyla başladı” diye konuştu.

‘TALEPLERİNİ YÜKSELTELİM’

Çağatay, “Bugün avukatlara işkenceyi belgeledi diye soruşturmalar açılıyor. Bu yüzden biliyoruz ki Ebru ve Aytaç’ın adil yargılanma talebi hepimizin talebi. Ebru ve Aytaç’ın adalet talebi hepimizin talebi. Geç olmadan Ebru ve Aytaç’ın sesi olalım. Taleplerini yükseltelim. Adil yargılanma haktır. Talepler kabul edilsin. Ebru ve aytaç yaşasın” diye belirtti.

Açıklama alkış ve “Savunma susmadı susmayacak”, “Savunma teslim alınamaz”, “Ebru Aytaç onurumuzdur” sloganlarıyla son buldu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.