Öğrenciler İŞKUR önünde bu sefer ‘diplomalarını’ yırttı

0 210
image_pdf

 İŞKUR önünde bir araya gelen Öğrenci Faaliyetleri, her 4 üniversite öğrencisinden birinin işsiz olduğunu belirterek, duruma diplomalarını yırtarak tepki gösterdi.

Öğrenci Faaliyetleri, işsiz üniversitelerin durumuna dikkat çekmek amacıyla Beyoğlu’nda bulunan Çalışma ve İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü (İŞKUR) önünde bir araya gelerek protesto eylemi gerçekleştirdi. “4 mezundan 1’i işsizse bu diplomalar ne işe yarıyor?” pankartının açıldığı eylemde “Öğrenciler aç, mezunlar işsiz işte sizin adaletiniz” sloganları atıldı.

4 KİŞİDEN 1’İ İŞSİZ

Öğrenciler adına açıklama yapan Yasemin Aladağ, TÜİK verilerine işaret ederek, her dört üniversite öğrencisinden birinin işsiz olduğunu anımsattı. Aladağ, iktidarın yandaşlarının atandıkları dört ayrı işten dört ayrı maaş alırken öğrencilerin işsiz bırakılmasının kabul edilmez olduğunu ifade etti. Ayrıca torpile iş alımlarına dikkati çeken Aladağ, öğrencilerin bu nedenle karanlık bir gelecekle yüzleştirildiğini aktardı.

DİPLOMALARINI YIRTTILAR

Aladağ son olarak, “Öğrenciler hem geçinemezken hem de üniversiteyi bitirdikten sonra borçlu oluyorlar, geleceksizliğe sürükleniyorlar. Üniversite bitirmemiz ile bu sistem içinde işsiz kalmamız kesin. O yüzden işe yaramayan bu diplomalarımızı yırtarak kapının önüne atıyoruz. Her arkadaşımızın kaygısı olan geleceksizliğe karşı kampüslerden, sokaklardan her yerden mücadele etmeye devam edeceğiz. Bizden aldığınız geleceği kendi ellerimizle geri alacağız” diye konuştu.

Açıklamanın ardından öğrenciler ellerindeki diplomaları yırttı.

Öğrenciler dün de KYK önünde bir araya gelerek öğrenim kredisindeki kesintiyi protesto etmek için burs ve kredi kartlarını yere atmıştı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.