ODTÜ’den Boğaziçi’ne destek: Talepleri talebimizdir

0 27
image_pdf
Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasını protesto eden ODTÜ’lü öğrenciler, “Boğaziçi öğrencilerinin talepleri bizim de taleplerimizdir. ODTÜ’nün ve diğer üniversitelerinin iktidarın arka bahçesine dönüşmesine izin vermeyeceğiz” mesajı verdi.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri, AKP’li Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto etti. Fizik Fakültesi kantininin önünde bir araya gelen öğrenciler, Rektörlük binasına doğru yürüyüşe geçti. Rektörlük binası önünde yapılan açıklamaya, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Ankara 5 Nolu Üniversiteler Şubesi ile çok sayıda akademisyen katıldı. “Üniversitelere el konulmasına karşı direniyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, “Polis defol üniversiteler bizimdir”, “Ne iktidar ne rektör ODTÜ bizimdir”, “Demokratik seçim demokratik üniversite” sloganları atıldı.
‘ÖZGÜR DÜŞÜNCEDEN UZAKLAŞTIRILDI’
ODTÜ Öğrencileri adına açıklama yapan Bilgesu Kiper, atanan rektör Bulu’nun AKP ile olan ilişkisine dikkat çekerek, “İktidarın içinden bir isimdir, bu atama da üniversiteleri kendi politik ihtiyaçlarına göre dönüştürme gayesiyle yapılmıştır” dedi. Üniversitelerin özgür düşünceden ve demokratik yapıdan uzaklaştırıldığının altını çizen Kiper, “Üniversiteliler ses çıkarmayan, iktidarın emrinde, biat eden, tektipleşmiş bir kalıba sokulmaya çalışılıyor. AKP, yaptığı atamalarla ve müdahalelerle üniversite bileşenlerinin; öğrencilerin emekçilerin ve akademisyenlerin okul içerisinde söz söylemesini engellemeye çalışarak bu sürecin aktörü durumundadır” diye belirtti.
‘POLİS ŞİDDETİNİN KARŞISINDAYIZ’
Öğrenci topluluklarının kaldırılması ve etkinliklerin yasaklanmasının, düzeni eleştirecek her türlü sesin bastırma çabası olduğunu dile getiren Kiper, şöyle devam etti: “ODTÜ’ye atanan Verşan Kök ve yönetimi, yaptıklarıyla atanmış rektörlerin iktidarın eli gibi hareket ettiklerini gösterdi. ODTÜ Öğrencileri olarak, üniversitemizin tüm bileşenlerinin ortak mücadelesiyle bu baskı ve saldırıların karşısında durduk, durmaya devam ediyoruz. Üniversitelere yapılan topyekun saldırıların bir parçası olan atanmış rektörlere karşı durmak; özgür ve demokratik üniversiteyi savunmaktır. Boğaziçi öğrencileri daha önce de kayyum rektöre teslim olmadılar. AKP’nin atadığı Melih Bulu’ya da teslim olmayacaklarını bir kez daha herkese gösterdiler. Biz ODTÜ Öğrencileri olarak üniversitemizin değerlerini sahipleniyor, dün olduğu gibi bugün de atanmış rektörlerin, baskıların ve kampüslerdeki polis şiddetinin karşısında yer alıyoruz.”
“Boğaziçi öğrencilerinin talepleri bizim de taleplerimizdir” diyen Kiper, “Rektörler, öğrencisi, akademisyeni ve emekçileriyle birlikte üniversitelerin tüm bileşenlerinin ortak iradesiyle seçilmelidir. Kayyım rektörler değil seçim istiyoruz. ODTÜ Boğaziçi’nin yanında. ODTÜ’nün ve diğer üniversitelerinin iktidarın arka bahçesine dönüşmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
‘20 ÜNİVERSİTE REKTÖRÜ AKP’Lİ’
Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesi üyesi Mert Kükrer, siyasi iktidarın sistematik saldırıları sebebiyle üniversitelerin derin bir çürümeyle yüzleştiğini ifade etti. “Partili rektörler dönemi yaşanıyor” diyen Kükrer, kayyım rektör Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesini atanmasını “Son dönemin partili adımlarından birisi oldu” diye değerlendirdi. 20 üniversitenin rektörünün AKP yöneticisi veya milletvekili olduğuna değinen Kükrer, “Üniversite gibi köklü bir eğitim geleneği olan kurumların yöneticilerinin akademik liyakate değil siyasal aidiyete göre belirlenmesi hiçbir biçimde kabul edilemez. Üniversitelerimizi ve akademik yaşantımızı pranga altına alan idari ve siyasi baskıları kurumsallaştıran bu atamalar, üniversitelerin en çok ihtiyaç duyduğu özgürlük ortamını tümüyle imkansız hale getirmektedir” diye konuştu.
İktidar baskısıyla üniversitelerin zapt edilmesini kabul etmeyeceklerini belirten Kükrer, “Okulların akademinin özgürlüğe ihtiyacı var. Üniversite kapılarına kelepçe vuranlara, üniversite değerlerini savunanların yanında olduğumuzu ilan ediyoruz” dedi.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.