Niris Turizm işçileri eyleme çağrı yaptı

0 19
image_pdf

Mağaza Market-Sen ETS Tur’un acentası Niris Turizm işçilerin hakları için 31 Mart saat 15.00’de Niris Turizm Capa City AVM şubesi önünde yapacağı eyleme katılım çağrısı yaptı.

ETS Tur’un acentası Niris Turizm, her ay işçilerin eline 200 TL vererek “bununla geçin, devamı sonra” kandırmacasıyla işçilerin ücretlerini ödemedi. Buna itiraz eden bir işçiyi ise türlü bahanelerle, tehditlerle Kod-29 ile işten attı.

Mağaza Market-Sen ETS Tur Niris Turizm Koordinasyonu yaptığı açıklama ile Niris Turizm patronu Nurcan Aytek ile gerekli görüşmeleri yaptıklarını ama patron çözüme karşı ayak dirediğini açıkladı.

Mağaza Market-Sen’de örgütlü işçiler 31 Mart Çarşamba günü Bakırköy’de saat 15.00’de Niris Turizm CapaCity AVM şubesi önünde yapacağı eyleme çağrı yaptı. Çağrıda şunlar ifade edildi:

“İşçinin asgari ücretini bile ödemekten kaçanları, emeğine el koyup zenginleşmeye devam edenleri tüm toplum görecek. Çünkü yarın “biz çok kurumsal şirketleriz, bizde kimsenin parası kalmaz” diye konuşmaya devam edecekler. Sömürünün üzeri yalanla ve süslü cümlelerle örtülemeyecek.

Bugün karşılaştığımız bu sorun, tüm işçilerin sorunudur. ETS Tur acentası Niris Turizm patronlarından çok fazla var, farkındayız. Işıltılı şirket binalarının, AVM’lerin içinde işçilerin hakkını yiyip hayatlarına devam edeceklerini sanıyorlar. İşçilerin birlik olamayacağını, yalnız kalacağını, hakkını arayamayacağını zannediyorlar. Patronlar bu yanılgının hızla farkına varmalı. Çünkü işçiler hakkını arayacak, sendikalı olacak ve birliğiyle hakkını söke söke alacak. Reklamlarınızla, binalarınızla süslediğiniz şehirlerdeki yeni sömürü düzenine asla izin vermeyeceğiz.

31 Mart Çarşamba günü saat 15.00’de Niris Turizm Capa City AVM şubesi önünde buluşuyoruz.

•     ETS Tur acentası Niris Turizm, işçilerin yaklaşık bir yıllık alacaklarını ödeyeceksin.

•     İşten atmak için öne sürdüğün Kod-29 yalanından vazgeçeceksin.

Bundan sonraki sürecin sorumluluğu Niris Turizm patronlarındadır. Bu süreçten acentasını denetlemeyen, ışıltılı reklamlarla markasını tanıtan ETS Tur da sorumludur. Zaten biz onu daha önce Atlas Global’de işçilerin hakkını yemesinden de tanıyoruz.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.