Kadıköy’de Boğaziçi öğrencilerinden eylem

0 47
image_pdf

Kadıköy’de eylem yapan öğrenciler, gözaltındaki arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Bulu’ya karşı mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, rektör atanan AKP’li Melih Bulu’nun istifası, tutuklu ve gözaltında bulunan arkadaşlarının serbest bırakılması talepleriyle açıklama yaptı. Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılan açıklamaya yüzlerce Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin yanı sıra farklı üniversitelerden öğrenciler de katıldı.  “Boğaziçi susmayacak. Gözaltılar serbest bırakılsın”, “Kayyımlara karşı bundan sonrası hepimizde” pankartlarını ve “Kayyımlar gidecek biz kalacağız”, “Tutuklu öğrenciler serbest bırakılsın” dövizleri açan öğrenciler, “Direne direne kazanacağız”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarını attı.

  • Kayyumlar hatırlatıldı

Dün Çağlayan Adliyesi önünde gözaltına alınarak gece geç saatlerde serbest bırakılan öğrenciler söz aldı. Öğrenciler, yaşadıkları işkenceleri anlatarak, mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Kayyumları Kürt halkına yönelik politikalardan tanıdıklarını ifade eden öğrenciler, HDP’ye yönelik kapatma davasına tepki göstererek, saldırılara karşı ortak direnişin önemine dikkati çekti.

  • İktidarın meşruiyet krizi

Daha sonra Öğrenciler adına açıklama yapan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Hazal Bozkurt, kayyumlara karşı direnişlerine saldırıların devam ettiğine işaret ederek, saldırılara karşı mücadeleyi her geçen gün büyüttüklerini belirtti. Bozkurt, direniş boyunca haksızlığa ve ayrımcılığa karşı çıkmaktan vazgeçmediklerini ifade ederek, “Biz biliyoruz ki; kendi meşruiyet krizini örtmek isteyen muktedirler, demokratik taleplerimizi gerçekleştirmek şöyle dursun, iktidarda bir gün daha kalabilmek uğruna eylemlerimize bütün baskı ve zor aygıtlarıyla saldırmaya devam edecek. Ama özgürlüğü onlar bize vermeyecek, biz alacağız” diye belirtti.

  • Baskılara karşı

Keyfi bir şekilde gözaltına alınmadıkları, tacize ve tecavüze uğramadıkları sokaklar istediklerini dile getiren Bozkurt, hiçbir baskı ve zor aygıtının direnişlerini kırmaya yetmeyeceğinin altını çizdi. Kayyım rektörü tanımadıklarını, özgür ve demokratik üniversite istediklerini vurgulayan Bozkurt, “Direnişimizi keyfi disiplin soruşturmaları, gözaltılar ve tutuklamalarla durdurabileceğinizi sandınız, biz her geçen gün daha kararlı bir şekilde taleplerimizi haykırdık, haykırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

  • Talepler

Bozkurt, daha sonra taleplerini ise şu şekilde sıraladı:

* Boğaziçi Direnişi sırasında gözaltına alınan, tutuklanan bütün arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın

 * LGBTİ+lara ve diğer hedef gösterilen bütün gruplara yönelik itibarsızlaştırma kampanyaları sona ersin!- BULGBTİ+ kulübü yeniden açılsın.

* Başta Melih Bulu olmak üzere tüm kayyumlar istifa etsin!

* Üniversitelerde üniversitenin bütün bileşenlerinin katıldığı demokratik rektörlük seçimleri yapılsın!

* Okulumuzun içerisinde ve dışarısında süren polis ablukasına derhal son verilsin.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.