Nevroz Pîroz be – Yüz binler Amed Newroz alanında

0 395
image_pdf

Diyarbakırlılar “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” şiarıyla kentin dört bir tarafından Newroz Parkı’na akın etti.

Günlerdir heyecanla beklenen Diyarbakır Newrozu, sabah saatlerinde Bağlar ilçesinde bulunan Newroz Parkı’na hareketlilikle başladı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından organize edilen Newroz, bu yıl “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” şiarıyla gerçekleştiriliyor. Newroz Parkı’na giden yollarda hareketlilikle başladı. Newroz Parkı tamamen polis bariyerleri ve arama noktalarıyla kapatılırken, alanda sabah saatlerinde arama yapıldığı için görevlilerde dahil gelenler alana alınmadı. Saat 09.00 itibariyle alana alımların başlaması gerekirken, önce “bomba” aramasını gerekçe gösteren polis, daha sonra “mayın” araması yapıldığını ileri sürdü.

 • Sloganlarla akıyorlar

Kentin dört bir yanından Newroz’a akın eden halk, Yeniköy Mezarlığı, Evrim Alataş Caddesi ve Yeni Hal Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti. Özellikle Zümrütkent Caddesi’nde toplanan halk, polis kontrol noktalarında alana giriş yapmak için bekliyor. Okulları boykot eden öğrenciler ve yöresel kıyafetleri ile dikkat çeken kadınların bekleyişi devam ederken, bu sırada gençler, halay çekerek, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Zülküf Gezen ölümsüzdür”, “Bijî berxwadana zindanan” ve “Bijî Serok Apo” sloganları attı.

Urfa Yolu üzerinde bir araya gelen yüzlerce genç ise kitlesel bir yürüyüşle Newroz alanına doğru yürüyüşe geçti. Esnaf ve çevrede bulunan yurttaşlarında destek vererek katıldığı yürüyüş, “Zülküf Gezen ölümsüzdür” sloganları ile sürüyor.

 • Uzun kuyruklar oluştu

3 ayrı koldan Newroz Parkı’na ulaşan yüzlerce kişi, arama noktalarında uzun kuyruklar oluşturdu. Burada sloganlarla halaya duran gruplar, daha sonra Newroz Parkı’na alınmaya başlandı. Alana girişlerde polisler, herkes ayrı ayrı üst aramasından geçirerek çantaları kontrol ediyor.

Yüzbinlerin katılması beklenen Newroz etkinliği için yüzbinlerce insana rahatlıkla hitap edilebilecek ses ve görüntü sistemi kuruldu. Newroz kutlamasını 268 yerli ve yabancı basın izliyor.

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, Kürt partileri temsilcilerinin birer konuşma yapacak. Ayrıca PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 133 gündür açlık grevi eyleminde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in Newroz mesajının okunması bekleniyor. Newroz kutlamasında, Bajar, Koma Pel ve Pınar Aydınlar sahne alacak.

 • Yolcu trenine Newroz iptali
Batman-Diyarbakır arası sefer yapan ve halkın “Newroz treni” dediği yolcu treninin seferleri iptal edildi. “Newroz treni”ne ilk engel 2016 yılında getirildi ve akabinde bu her yıl devam etti. Halkın “Newroz treni” dediği yolcu trenine, yol güzergahı boyunca tüm duraklarda Diyarbakır Newrozu’na katılmak için binlerce yurttaş biniyordu. Bayraklarıyla, şarkılarıyla ve sloganıyla yol alan tren, Diyarbakır Garı’na vardığında Newroz coşkusuyla birlikte renkli görüntülere sahne olurdu.
 • Yüz binler alanı doldurdu

Sabahın erken saatlerinde Newroz Parkı’na akın eden yurttaşlar Newroz alanını hınca hınç doldurdu.

Alanı dolduran yüzbinlerce yurttaş, Leyla Güven ve tutuklu HDP’li siyasetçileri selamladı.

 • Öztürk’ten ulusal birlik mesajı

Diyarbakır’da yüzbinlere seslenen DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, “Mazlum Doğan’dan Leyla Güven’e, Zülküf Gezen’e bu direniş zafere ulaşacaktır” dedi. HDP’nin belediye eşbaşkan adayları ise, “Bu meydan direnen bir meydandır” diye konuştu.

Öztürk konuşmasının satırbaşları şöyle:

“Sayın Leyla Güven, cezaevlerinde arkadaşlarımız, açlık grevindeler. Talep, Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması. 5 Nisan 2015’ten bu yana tecrit sürüyor. Arkadaşlarımız bu kutsal eylemi bunun için başlattı. Zülküf Gezen, arkadaşları açlık grevinde zarar görmesin diye, Sayın Öcalan üzerindeki tecrit sonlandırılsın diye yaşamına son verdi ve şehit oldu. Bir kez daha Zülküf yoldaşın önünde saygıyla eğiliyorum. Zülküfler oldukça Dehaq’lar tarihe gömülecektir.

Newroz, baharın müjdesidir, direniştir. Newroz Kawa’nın ruhuyla özgürlük ruhuna yürüyor. Dehaqlar her dönem var olmuştur. Hiç bir kural kayde tanımıyorlar. Bize ölümü dayatıyorlar, korkuyu dayatıyorlar. İkinci yol özgürlük, demokrasi, Sayın Öcalan’ın felsefesidir. Bugün açlık grevinde olan arkadaşlarımızın bedeni eriyor. Ancak iradeleri çok güçlü. Bu irade karşısında faşizm eriyor. Başta Leyla Güven ve bütün açlık grevindeki arkadaşları selamlıyorum.

 • Ulusal birlik

Kürt halkı birliğini sağlamalıdır. Kürt Ulusal Birliği’ni sağlamalıdır. Eğer sağlasaydık, Kürt Halk Önderi bugün tecrit altında değildi. Kimse Kerkük’ü, Afrin’i işgal edemezdi. Her şey ortada, birliği sağlamalıyız. Tek eksiğimiz birlik. HDP, Kürt partileri ile ittifak sağladı. Bu tarihidir.

Açlık grevlerine destek olmak için Mazlum Doğan’dan Leyla Güven’e, Zülküf Gezen’e bu direniş zafere ulaşacaktır. Onların sesi olmalıyız. Bu eylem zafere ulaşmalıdır ve Sayın Öcalan özgürleşmelidir. Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız.”

 • Newroz ateşini Gezen ailesi tutuşturacak

Newroz’ah her yıl olduğu gibi bu yılda yerli ve yabancı çok sayıda isim katıldı. Katılanlar arasında Kürt siyasetçilerin yanı sıra sendika, kurum ve örgüt başkanları ve yöneticileri ile gazeteciler yer aldı. Kutlamanın onur konukları ise PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 134 gündür açlık grevi eyleminde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in kızı Sabiha Temizkan ve tecridi protesto amacıyla Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde yaşamına son veren Zülküf Gezen’in annesi Havva Gezen ve babası Şehmus Gezen oldu.

Diyarbakır Newroz’unun ateşini de Zülküf Gezen’in ailesi tutuşturacak.

 • Katılan temsilciler

Newroz’a katılan 181 önemli isim ve kurum-örgüt başkanlarının bazıları şunlar: “DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları, Hülya Alökmen Uyanık ve Selçuk Mızraklı, HDP milletvekilleri Saliha Aydeniz, İmam Taşçıer, Remziye Tosun, Semra Güzel, Garo Paylan, Ahmet Şık, Musa Farisoğulları, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, EMEP Diyarbakır İl Başkanı Çağla Yolaşan, Eğitim-Sen Genel Sekreteri Velat Kaya, TÜM-BEL-SEN Kadın Sekreteri Semra Kıratlı, TÜM-BEL-SEN Eğitim Sekreteri Adem Kaya , BES Genel Sekreteri Aziz Özkan, SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, ESP Genel Başkan Vekili Şahin Tümüklü, İHD Onursal Başkanı Akın Birdal, İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin ve Öztürk Türkdoğan, Barikat Taraftar Derneği Başkanı Erdal Akdemir, MED-DER Eş Başkanları Mehmet Esen ve Mine Karakaş, TJA aktivisti Ayşe Gökkan, eski Devlet Bakanı Ziya Halis, Yeni Kıbrıs Partisi Faika Deniz Paşa, 78’liler Federasyonu Başkanı Celalettin Can, HDP’nin yerel seçimler kapsamında ittifak sağladığı Kürt partileri temsilcileri, Özgür Hukukçular Platformu, Norveç Kürdistanlılarla Dayanışma İnisiyafi, Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Süleymaniye Valisi Dr. Haval Abubaker Hussein”

 • Newroz ateşi yakıldı

Zülküf Gezen’in ailesi, yüz binlerce kişinin katıldığı kutlamada, Newroz ateşini yaktı.

 • Güven’in mesajı okundu

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Diyarbakır Newroz’una mesaj gönderdi. Leyla Güven’in mesajı öncesi aynı taleple 3 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç, yüzbinleri selamladı. Milletvekilleri uzun süre “Leyla Güven onurumuzdur”, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Zülküf Gezen ölümsüzdür” sloganları eşliğinde alkışlandı.

Uzun süre protokol girişinde alana alınmayan vekiller, Newroz alanından yükselen sloganlar sonucunda alana giriş sağladı. Yüzbinlerin alkış ve sloganları eşliğinde sahneye gelen vekiller halkı selamlaması ardından Leyla Güven’in Kürtçe mesajı, 3 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ tarafından okundu. Dersim Dağ, “Sizlere Leyla Güven’in, Nasır Yağız’ların, cezaevlerinin direniş selamlarını getirdik” diye başladı.

Sık sık yüzbinlerin alkış ve sloganları ile kesilen Leyla Güven’in Newroz mesajı şöyle:

“Merhaba Amed, merhaba direnişin başkenti… Merhaba fedakar anneler, kahraman gençler. Hepinizi zindanların direniş ruhuyla kucaklıyorum.

Değerli halkımız; Newroz baharın başlangıcıdır, özgürlüğün dirilişidir. Newroz; zindanlarda Mazlum’un haykırışı, Amed Sur’larında Zekiye’nin halayı, Ronahî ve Rahşanların meşalesidir. Newroz; bugün dönemin Mazlum Doğan’ı olan kahraman Zülküf Gezen’dir. Bu nedenle 2019 Newroz’unun adı Zülküf Gezen’dir. Yoldaşlar; Zülküf Gezen direniş hamlesinin şehididir. Zülküf yoldaş direniş hamlesi ile yarınlarımızı aydınlattı. Eylemi önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum.

Kahraman halkımız; zafer çok yakındır. Bahar geldi artık. 2019 yılında tecridi kıracağız ve halkımızı özgürleştireceğiz. Bütün dünya halkları iyi bilmelidir ki; tecrit içinde bir yaşamı asla kabul etmeyeceğiz. 2019 yılı direnişimiz ile Kürt ve Kürdistan halkının direniş yılı olacaktır. Bu direniş ruhu ve inancıyla hepinizi selamlıyorum. Newroz bayramınızı yürekten kutluyorum. Newroz pîroz be. Mutlaka kazanacağız.”

 • Buldan: Tecridi sonlandırın

2013 yılında İmralı Heyeti üyesi olarak Diyarbakır Newroz’unda Öcalan’ın diyalog sürecinin başlangıcı olan mesajını milyonlara okuyan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 6 yıl aradan sonra Diyarbakır Newroz’unda bu kez hükümete tecridin sonlandırılması için mesajlar verdi.

 • Açlık grevindekiler ve tutuklu siyasetçilere selam

Yüzbinlere hitap eden Buldan’ın konuşması şöyle: “Değerli halkımız Newroz’unuz kutlu olsun. Sevgili kadınlar, gençler, yurt içinden, yurt dışından Newroz’u kutlamak üzere Amed’e gelen misafirler hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Buradan dünyanın dört bir yanındaki bütün Kürtlerin, Ortadoğu halklarının Newroz’unu kutluyorum. Sesimizin ulaştığı bütün yoldaşlara, Selahattin Demirtaş’a, Figen Yüksekdağ’a, Gültan Kışanak’a, İdris Baluken’e, Sırrı Süreyya Önder’e, zulme karşı direnenlere selam olsun. Kawa’nın direnişinden alev alan Newroz ateşi, Leyla’nın ve yoldaşlarının direniş ile harlanıyor, büyüyor. Bugün 134 gündür bedenini açlığa yatıran Leyla Güven’e selam olsun. Nasır Yağız’a, Sebahat Tuncel’e, Selma Irmak’a, zindanlarda ve dışarda bedenlerini açlığa yatıran bütün yoldaşlarımıza selam olsun. Bu Newroz sizindir. Büyüttüğünüz ateş geleceğe ışıktır.

 • Artık duyun çığlığı

Yaşatmak için kendi yaşamını feda eden Zülküf Gezen’in anısı önünde saygı ve minnetle eğiliyorum. Zülküf Gezen’e, Kemal Kurkut’ta, Mazlum Doğan’a, yaşam, barış ve çözüm kazanacak. Bugün açlık grevindeki arkadaşlarımızın taleplerini, yoldaşlarımızın sesini işitmeyenler artık duyun bu çığlığı. Bu meydanda bu haklı talebe milyonlar ses veriyor. Dünyanın dört bir yanında bu sesi yükseltiyorlar. Yoldaşlarımızın talebi bizim talebimizdir. Onları yaşatmak boynumuzun borcudur. Amed bir kez daha tarih yazıyor.

 • 6 yıl önce…

Amed bir kez daha tarihe tanıklık yapıyor. 6 yıl önce Sayın Öcalan’ın mektubunu bu meydana ben okumuştum. 6 yıl önce hepimizin geleceğe dair barış umutları yeşermiştir. Sırrı Süreyya Önder ile birlikte milyonların şahitliğinde Sayın Öcalan’ın mektubunu okurken, barışa, özgürlüğe, adalete ve demokrasiye olan duygularımız kabarmıştı. O mektubu yok sayanlar, Dolmabahçe Mutabakatı’nı yok sayanlar, 5 Nisan 2015 tarihinde tecridi başlattılar. Çözümü bitiren, çözüm sürecini yargılayan zihniyet bu meydana iyi baksın. 5 yıldır tecrit uygulayanlar bu meydana iyi baksın. O gün mektubu yok saymasalardı, tecridi başlatmasalardı, Dolmabahçe Mutabakatı’nı görmezden gelmeselerdi, barışın, demokrasinin, özgürlüklerinin kapısı açılmış olacaktı. Bu süreci bitirmeselerdi, bu meydanda Selahattin Demirtaş, Leyla Güven, Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak olacaktı. Ancak 80 milyonun hayali olan barışı kendi koltuklarına feda ettiler. Bu irade diz çökmez, boyun eğmez, barıştan asla taviz vermez.

İşte 21 Mart, işte Newroz, işte Amed. Ankara, Tayip Erdoğan bu meydanı gör artık. Bu meydandan yükselen barış, özgürlük çığlıklarını, tecride öfkeyi artık görün. Üç maymunu oynamaktan vazgeçin. Bir halka direne direne özgürlük ve barış için bu meydanda bir kez daha haykırıyor. Sesimiz Ankara’ya, Saray’a gidiyor. Bu sesi duymazsanız, işte o zaman bizde size bir kez daha bu halkın barıştan, demokrasiden, özgürlüklerden vazgeçmeyeceğini söylüyoruz.

 • Rahatsız olanlar gitsinler

Bu seçimlere hakkın, emeğin, kadınların, Kürtlerin ittifakı ile giriyoruz. Bu ittifakın tarihsel bir önemi var. Bugün 4 milyondan tarihimize, kültürümüze, varlığımıza kimliğimize saldıranlara karşı oluşturduğumuz güç birliği var. Bu Kürtlerin, hakların, emeğin, kadınların ittifakıdır. Kürdü yok sayanlara, inkar edenlere, iradesini gasp edenlere karşı bir ittifaktır. Binlerce yıllık öz topraklarımızdan bizi kovanlara karşı kurduğumuz ittifaktır. Buradan bir kez daha haykırıyoruz; bu topraklarda bizim, bu ülkede bizim. Bu topraklara başka diyarlardan gelmedik, kimsenin buyruğu ile gitmeyeceğiz. Bizlerden rahatsız olan varsa buyursun gitsin, kapı açık, yol açık.

 • Mutlaka kazanacağız

Biz barış partisiyiz. Savaş kolaydır, barış yürek ister. Bizde de halkımızda da yürek de var, cesaret de var. Amed halkında yürek de var, cesaret de var. Bu ülkeyi karanlığın esiri yapmalarına asla izin vermeyeceğiz. Newroz ateşi bu karanlığı aydınlatacaktır. Amed meydanı milyonların şahitliğinde bir gün mutlaka tekrar çözüme tanıklık edecektir. Barışı mutlaka gerçekleştirecektir. Sizlere güveniyoruz, barışa, demokrasiye, özgürlüklere olan inancımız ile birlikte Newroz’un dünya halklarına kutlu olmasını diliyoruz. Mutlaka kazanacağız, mutlaka kazanacağız. Bir kez daha hepinizin Newroz’unu yürekten kutluyorum. Newroz’u sevgili Leyla Güven’e armağan ediyorum.”

Kaynak: Yeni Yaşam

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.