NATO Saldırı Gücü: VJTF’nin Komutasını Alman’ya Devraldı

0 381
image_pdf

Almanya Silahlı Kuvvetleri (Bundeswehr) NATO’nun Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Gücü’nün (VJTF) 2019 yılı komutanlığını devraldı. 

NRF, NATO üyeleri tarafından sağlanan kara, hava ve deniz bileşenlerinden oluşmaktadır. NRF’nin konsepti ilk olarak 2002 Prag zirvesinde bir deklarasyon ile gündeme geldi. 2003’te ise NATO Savunma Bakanları tarafından onaylandı.

Almanya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Almanya’nın Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Gücü’nün (VJTF) 2019 yılı komutanlığının İtalya’dan devraldığı ifade edildi.

VJTF’nin, 2014’te Rusya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan gelebilecek risklere ve tehditlere karşı kabiliyetlerinin geliştirilmesi kararlaştırılan NATO Mukabele Kuvveti (NRF) bünyesinde kurulmasına karar verilmişti.

Almanya bunun için yoğun diplomatik faaliyetler yürütmüştü.

VJTF’nin büyük krizler oluşması durumunda hızlı takviye görevi görecek iki ek birlik tarafından desteklenmesi öngörülüyor. Birliğin çatışma bölgelerine müdahale etmek için 48 saat içinde hazır olması gerekiyor. Birlikteki asker sayısının 40 bine çıkarılması planlanıyor.

AFRİN – VJTF
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.