MLSPB Üyesi İHD Kurucusu Didar ABLA Mezarı Başında Anılacak

0 492
image_pdf

Marksist Leninist Silahlı Propaganda Birliği (MLSPB) onur üyesi İnsan Hakları Derneği (İHD) kurucusu  Didar Şensoy, ölümünün 33. yılında Feriköy’de Mezarı başında anılacak

İnsan Hakları Derneği’nden yapılan açıklamada, Dünya Barış Günü’ne denk gelen 1 Eylül’de Didar Şensoy için Feriköy Mezarlığı’nda bir araya gelineceği belirtildi.

  • Sultanahmet’ten TBMM önüne Didar ŞENSOY

12 Eylül Darbesi’ne karşı durmanın simgesi Didar ABLA ve yol arkadaşları Leman Fırtına, Avukatlar Nebi Barlas, Müyesser Baş, Kemal Yılmaz ve on civarında avukat ile üç otobüs dolusu tutuklu yakınının katılımı ile Sultanahmet’ten Ankara’ya yürüyüşü başlatmışlar TBMM önüne geldiklerinde Faşist T.C. devleti’nin kolluk kuvveti polislerce karşılanmışlardı.

12 Eylül ABD darbesine ve genareller çetesine karşı direnişin simgesi olan Didar Şensoy,  Cezaevlerinde  işkence ve baskılara karşı süren direnişe ses olmak için  meclise dilekçe vermek üzere üç otobüs dolusu tutuklu  mücadele arkadaşı ile beraber yola çıktı.

Yürüyüş, Sultanahmet’te yapılan basın açıklaması ile başladı. Cezaevlerindeki baskı, hak gaspları ve işkenceler dikkat çeken, tutsakların direnişini anlatan, tutsak yakınları olarakta bu direnişe destek olmak için yola çıktıklarını dile getirilen basın açıklaması  Didar  Şensoy, Leman Fırtına, Avukatlar Nebi Barlas, Müyesser Baş, Kemal Yılmaz ve on civarında avukat ile tutuklu yakınlarının katılımı ile start aldı.

Didar Şensoy ve tutsak yakınları  yol boyunca baskı, gözetim, takip ve tacizlere ve Eskişehir’de polisin ablukaya alması ve bir gece tutulmalarına rağmen  01 Eylül 1987 günü TBMM’nin önüne geldiler

Amaçları cezaevlerine insanlık dışı baskıları kamuoyuna duyurmak ve  TBMM’ye dilekçe vermekti. polisin saldırısı karşısında merdivenlerde  oturan Didar Şensoy ”İşkencelere son vermedikçe ve taleplerimizi kabul etmedikçe, buradan ancak  ölümü kaldırabilirsiniz” dedi. Polisin şiddet kullanması sonucu Faşist T.C. parlementosu TBMM önünde yaşamını yitirdi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.