Makro/Uyum Market Ve Real İşçileri Direniyor

0 509
image_pdf

MAKRO/UYUM MARKET VE REAL DİRENİŞÇİLERİ 
BASKILARA, TEHTİDLERE BOYUN EĞMİYOR
BU GÜN ÖZDİLEK-KANYON VE METRO CİTY AVM İÇERİSİNDE BULUNAN MİGROS, MEDİA MARKT VE MAKRO CENTER ÖNÜNDE EYLEM YAPTILAR 
AYRICA METRO CİTY AVM’DE BULUNAN FLORMAR MAĞAZASININ ÖNÜNDE PROTESTO EYLEMİ YAPTILAR

İşçilerin haklarını gasp eden MİGROS, MAKRO CENTER, MEDİA MARKT ve METRO sıkıştıkça baskıları ve tehditleri artırmaya başladılar. 5 Temmuz günü yapılan eylemde MEYDAN AVM yetkilileri işçiler için savcılıktan göz altı kararı çıkartmıştı. Bu gün ise ÖZDİLEK AVM ve KANYON AVM’nin yönetimleri ayrı ayrı sendikamıza faks ve e-posta göndererek AVM’lerde basın açıklaması yapılamayacağını, güvenlik zafiyetinin yaşanacağını, her hangi bir olumsuzluğun yaşanmasında AVM yönetiminin sorumlu olmayacağını ve 2911 sayılı Kanunun 23. Maddesi gereği savcılık makamına suç duyurusunda bulunacaklarını belirtmişlerdir.

ÖZDİLEK AVM ve KANYON AVM yönetimlerinden gelen yazıların içeriğinin kelimesi kelimesine aynı olması elbette ki bir tesadüf değildir. İşçilerin gasp edilen haklarının ödenmesi yerine işçilere gözdağı veren, tehdit eden işçinin emeğini çalan patronları koruyan ÖZDİLEK ve KANYON AVM’nin yönetim kurullarını bu kararlarından dolayı kınıyoruz.

Eylemler sırasında AVM’lerde birer otobüs çevik kuvvet polisi eylemler bitinceye kadar bekledi.

Bütün baskılara tehditlere rağmen AVM’lerin içerisine girilerek Makro/Uyum ve Real Direnişçileri sınıf dayanışması içerisinde MİGROS, MAKRO CENTER ve MEDİA MARKT mağazalarının önünde basın açıklamalarını ve oturma eylemlerini yaptılar.
Petrol-İş Sendikasına Üye Oldukları İçin İşten Atılan FLORMAR İşçilerinin Direnişi 54. Gününde

Ayrıca AVM’de bulunan FLORMAR mağazasının önünde direnişçiler protesto eylemi yaptılar. Burada açıklama yapan Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu sendikal hakları için işten atılan ve direnişte olan FLORMAR işçileri ile sendika olarak her türlü dayanışma içerisinde olduklarını belirtti. Sendikaya üye olmanın Anayasal ve yasal bir hak olduğunu belirten Küçükosmanoğlu FLORMAR işvereninin işçi sendika düşmanlığı tutumunu kınayarak Petrol-İş üyesi işçilerin işe geri alınması için FLORMAR işverenine çağrıda bulundu. Ayrıca işçilerin sendikal hakların tanınıncaya kadar FLORMAR ürünlerine boykot çağrısı yaptı. İşyerinin önünde hep birlikte “FLORMAR İşçisi Yalnız Değildir”, “Yaşasın FLORMAR Direnişimiz” sloganları atıldı.

Direnişçiler ilk olarak Metro City AVM Migros Mağazası Önünde eylem yaptılar. Buradan Kanyon AVM Makro Center Mağazası Önüne giden Real ve Uyum/Makro işçileri sloganlarla haklarını gasp eden MİGROS ve MAKRO’yu protesto ettiler. Her iki yer de de tazminatları gasp edilen Uyum Market işçileri adına süreci anlatan konuşmalar yapıldı. Konuşmaların ardından oturma eylemi gerçekleşti.

Oturma eyleminin ardından direnişçiler ÖZDİLEK AVM’ye giderek Media Markt Mağazası önünde eylemlerin gerçekleştirdiler. Yapılan eylemlerde birer konuşma yapan Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu direnişe yönelik baskılara değinerek sorunun işçilere baskı veya tehditle değil işçilerin haklarının verilmesi ile çözüleceğini belirtti. Demokratik bir tepki ve Anayasal bir hak olan basın açıklaması yapmanın yasal olduğunu belirtti. Küçükosmanoğlu Makro/Uyum ve Real Market işçileri haklarını alıncaya kadar mücadelenin devam edeceğini ifade ederek MİGROS, METRO ve MEDİA MARKT’tan işçiler haklarını alıncaya kadar alış veriş yapmama çağrısında bulunarak “bu zulme, işçi düşmanlığına ortak olmayın” diyerek sözlerini bitirdi.

ÖZDİLEK AVM’nin içerisinde yapılan eylemin ardından direnişçi işçiler dışarı çıkarak bir süre AVM’nin önünde eyleme devam ettiler. Burada da söz alan işçiler yaşadıklarını ve verdikleri mücadeleyi anlatarak haklarını alıncaya kadar Nakliyat-İş sendikasının öncülüğünde birlikte omuz omuza mücadele edeceklerini belirttiler. Konuşmaların ardından oturma eylemi yapıldı. Sonrasında ise alkış ve sloganlarla eylem sona erdi.

Nakliyat Iş Sendikası

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.