Leyla Güven “Değerli Ortadoğu Halkları, Sevgili Genç Yoldaşlar

0 316
image_pdf

105 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Kobanê’de düzenlenen 2’nci Ortadoğu Gençlik Konferansı’na yazılı mesaj gönderdi.

 

Leyla Güven’in mesajı şöyle:
  • “Değerli Ortadoğu Halkları, Sevgili Genç Yoldaşlar

Ortadoğu ve dünya halklarının, devrim mücadelesini Rojava’da kahramanca yürüten aydınlık yüzler merhaba… Her bir genç yoldaşı ve 2. Ortadoğu Gençlik Konferansını selamlıyor, içinde bulunduğumuz bu zorlu ama tarihi süreçte hep beraber başaracağımıza olan inancımı vurguluyorum.

  • Ortadoğu halkları bu durumun hesabını soracaktır.

Hepinizin bildiği üzere Sayın Öcalan, uluslararası bir komplo ile Türkiye’ye teslim edildi. İmralı Cezaevi özel statüsü olan iç hukukun ve evrensel hukukun işlemediği bir sistem. Kim tarafından, kimler tarafından ne kadar yönetildiği de şeffaf değil. Kuşkusuz ileri zamanlarda bazı yönleriyle daha da netleşecek hususlar olacaktır. Zaten Sayın Öcalan, 20 yıllık esareti boyunca bu sistemi önemli boyutlarıyla açığa çıkartmıştır. Başta gençler olmak üzere Ortadoğu halkları demokratik mücadele ile bu durumun hesabını soracaktır.

  • Benim ve yoldaşlarımın talebi tecridin bir an önce son bulmasıdır.

Sevgili genç yoldaşlar; Sayın Öcalan politik bir kimliktir. Söylediği sözlerin, verdiği mesajların Ortadoğu halklarının gündemini nasıl belirlediğini bilen Türk devleti ve Uluslararası işgalci güçler Sayın Öcalan üzerindeki mutlak tecridi devam ettirmektedirler. Sayın Öcalan toplumsal barışın inşasında önemli bir aktördür. Bunu yaptığı teorik ve pratik deneyimleriyle fazlasıyla kanıtlamıştır. Dolayısıyla başta Ortadoğu gençleri olmak üzere tüm halklar bu gerçekliğin farkındadır Sayın Öcalan’a bugün fazlasıyla ihtiyaç vardır. Ondan gelecek mesajlar Ortadoğu da kalıcı barışın teminatı niteliğinde olacaktır. Benim ve yoldaşlarımın talebi ağırlaştırılmış tecridin bir an önce son bulmasıdır. Bu talebimiz hukuki ve ahlaki bir taleptir. Bu durumun düzelmesi için bedel vermek gerekiyorsa onu da vermeye hazırız.

  • Direnişimizi zafere ulaştıracağız

Sevgili gençler gerçekleştirdiğiniz bu konferansın çok değerli Rojava topraklarında olması anlamlı ve önemlidir. Devrimin filizlendiği topraklarda genç yoldaşların bir araya gelmesinin önemli bir sinerji yaratacağına sonuna kadar inanmaktayım. Rojava Devrimi kadın devrimidir. Kadının açığa çıkarttığı farkındalık ve bilinç düzeyi, genç kadınların öncülüğünde Ortadoğu halklarına örnek olacaktır.

Yoldaşlarım; siz gençlerin öncülüğünde bu direngen halklar, özgürlük ve demokrasi mücadelesini sonuna kadar yürütecektir. Bizler bu zorlu mücadeleleri defalarca direnerek kazanmış halklarız, çok gerilere gitmeye gerek yok dönüp tarihi Kobane zaferine bakmanız yeterlidir. Gençlerin öncülüğünde halkların oluşturduğu ortak direniş cepheleri her zaman zaferi kazanan taraf olmuştur. İnancımız, sarsılmaz irademiz ve siz genç yoldaşlardan aldığımız güç ile bu direnişimizi de zafere ulaştıracağımızı bir kez daha belirtmek isterim.

Uğruna ölecek bir yaşam gerçeğini soluduğumuzu ve bu uğurda seve seve ölümü kucaklayacak bir noktada olduğumuzu belirtiyorum. Siz gençlerin, bu direniş günlerinde mutlak tecridi kırmak için mücadeleyi büyüteceğini biliyorum. Başaracağımıza olan inancımla bir kez daha 2.Ortadoğu Gençlik Konferansını selamlıyor devrimci yüreklerinizi yoldaş sıcaklığı ile sarıyorum.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.