KORONA VİRÜSÜN BAŞKENTİ ‘ANKARA’

0 124
image_pdf

Hükümetin “normalleşme” adı altında önlemleri esnetmesiyle, koronavirüsün başkenti haline gelen Ankara’da ölüm sayılarının arttığı ilçelerden biri de Mamak oldu. İlçede kent yoksulları, işçi ve genç nüfus çoğunlukta. Ayrıca Mamak’ta Ankara’nın her yerinden ziyaret edilen iki büyük AVM var.

Mamak Belediyesi’nin resmi internet sitesinde yer alan verileri göre; Haziran ayında 2019’da 63, 2020’de 79, Temmuz ayında 2019’da 50, 2020’de 95, Ağustos ayında 2019’da 52, 2020’de 99, Eylül ayında 2019’da 59, 2020’de 130 kişi yaşamını yitirdi. Buna göre son dört ayda Mamak’ta 403 kişi hayatını kaybetti.

Ankara’nın Mamak ilçesinde 670 bine yakın insan yaşıyor. Ankara Kalkınma Ajansı’nın 2017 yılında yayımladığı araştırmaya göre; kentte genç nüfusun en yoğun yaşadığı ilçe Mamak olarak belirtildi. Aynı araştırmada, Ankara’da yoksulluk sınırının altında yaşayan büyük çoğunluğun ilçede olduğu kaydedildi.

Mamak ilçesi yaş gruplarına göre dağılımı

Mamak’ta yerli nüfusun yanı sıra mülteci/göçmen ailelerin büyük bir kısmı gecekondu veya gecekondudan bozma apartman diyebileceğimiz konutlarda kalıyor. Bununla birlikte yıllardır süregelen kentsel dönüşüm çalışmaları mevcut. İlçede hizmet sektöründe çalışanların çoğunlukta olduğu bilinirken, TÜİK’in verilerine göre genç nüfus da ciddi oranda fazla. Ayrıca Mamak’ta Ankara’nın her yerinden ziyaret edilen iki büyük AVM var. İlçede yaşayan gençlerin büyük kısmı da salgının yayılımı açısından risk alanları olan AVM’lerde çalışıyor.

Mamak’ta bulunan iki AVM’de çok sayıda işçiye koronavirüs teşhisi konuldu

Koronavirüs salgını nedeniyle parça parça kapatılan alışveriş merkezleri normalleşme planı kapsamında 11 Mayıs tarihinde açılmıştı, 1 Haziran’da ise neredeyse tümü açıldı. Takip eden günlerde AVM çalışanlarından vaka haberleri geldi. Mamak ilçesinde bulunan iki AVM’de de işçiler virüse yakalandı.  Anatolium AVM’de temmuz ayında Koton ve IKEA mağazasında çalışanlara tanı konmuştu,  Natavega AVM’nin IKEA mağazasında da çoğu işçide koronavirüs tespit edildi. Vaka çıkmasına rağmen her iki AVM de faaliyetine devam etti.

Ankara’da açıklanan ölüm ve vaka sayıları tartışılıyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Sağlık Bakanlığı’nın günlük açıkladığı koronavirüs rakamlarının gerçeğe yansıtmadığını öne sürerek kentte 563 kişinin virüsten yaşamını yitirdiğini ağustos ayında açıkladı. Buna karşın Sağlık Bakanlığı, aynı dönemde Ankara, Konya ve Karaman’a ilişkin toplam 531 ölüm olduğunu raporluyor.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanlığının 1512 hasta var dediği gün,  Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi verilerinin yer aldığı belirtilen belgeye göre, 29 bin 377 vaka olduğunu açıklamıştı. Aynı gün sadece Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi’nde 1625 pozitif vaka vardı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.