KESK’li Emekçiler İzmit’te Grevde

0 231
image_pdf

Kocaeli’de bugün iş bırakan emekçiler İzmit’te basın açıklaması yaparak hükümetin sefalet dayatmalarına karşı taleplerini haykırdı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) anlaşmazlıkla hakem kuruluna taşınan TİS kapsamında bugün emekçiler iş bıraktı. Greve çıkan KESK’li emekçiler Kocaeli İzmit’te bugün yaptıkları basın açıklamasıyla taleplerini bir kez daha haykırdı.

Emekçiler saat 12.30’da Kocaeli merkezde İzmit İnsan Hakları Parkı’nda “İnsanca bir yaşam, güvenceli iş, güenceli gelecek” şiarı ile buluştu. Kamu emekçilerinin ve emeklilerinin içinde bulunduğu durum ve ülkedeki gelişmelerle ilgili yapılan açılış konuşmasının ardından KESK adına basın metni okundu.

Hükümetin teklifinin 3 milyon kamu emekçisi, 2 milyon emekli ve aileleri ile birlikte en az 20 milyonluk bir kitle için sefalet, yoksulluk ve güvencesizlik anlamına geldiğinin belirtildiği açıklamada, 1 Ağustos’ta başlayan toplu sözleşme sürecinin uyuşmazlıkla sonuçlandığı belirtildi. Krize değinilerek alım gücünün her şeye gelen zamlarla azaldığı üzerinde durulan açıklamada, mevcut toplu sözleşme sisteminin herkesin kaybetmesi anlamına geldiği ifade edildi.

Açıklama sırasında “Sermayeye değil eğitime bütçe!”, “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır!”, “Toplu sözleşme hakkımız grev silahımız!”, “İnadına sendika inadına KESK!” sloganları atıldı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.