Katliamda yaşamını yitirenler mezarları başında anıldı

0 80
image_pdf

Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenler için birçok kentte anma etkinlikleri düzenlendi. Anmada, katliama zemin hazırlandığı ifade edilerek, sorumluların yargılanmamasına tepki gösterildi

Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015’te düzenlenen “Barış mitigi”ne yönelik IŞİD’in bombalı saldırısı sonucu 103 kişi yaşamını yitirdi. Katliamın yıl dönümünde, yaşamını yitirenler için birçok kentte anma etkinlikleri düzenlendi. Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Yenişehir ilçesinin Ofis semtinde yaptığı anmada, “10 Ekim katliamın unutmayacağız, unutturmayacağız” yazılı pankart açılırken, yaşamını yitirenlerin fotoğrafı taşındı.

Anmada konuşan TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Doğan Hatun, 10 Ekim’de Türkiye halklarına barış umudunu ve barışı haykırmak için Ankara’ya yola çıktıklarını belirterek, “Katliamın olduğu gün, bugün burada alınan güvenlik önlemleri kadar önlem alınmadı” dedi.

Amed Emek ve Demokrasi Platformu Eş Sözcüsü Gönül Adıbeli, “Savaşa inat, barış hemen şimdi” diyenlere düşmanca saldırı gerçekleştirildiğini ifade ederek, savaştan, gerilimden, kaostan, kutuplaşmadan beslenen karanlık odakların katliamı yaptığını söyledi.

Açıklamaların ardından katliamda yaşamını yitirenlerin anısına beyaz balonlar uçuruldu

  • İstanbul

İstanbul’da Katliamda yaşamını yitirenlerin bulunduğu Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Esenler, Eyüp, Fatih, Arnavutköy, Bayrampaşa, Sarıyer, Beşiktaş, Şişli, Beyoğlu, Kağıthane ve Zeytinburnu’nda bulunan çeşitli mezarlıklarda anma etkinliği gerçekleştirildi. Anmalara Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl ve ilçe örgütü üye ve yöneticileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

HDP MYK üyesi Ferhat Encü, katliamın sorumlusunun AKP iktidarı olduğuna işaret ederek, “7 Haziran’da iktidardan düşen AKP, sonrasında savaş politikalarıyla yeniden seçime gitmeye çalışırken, bu katliamın zeminini oluşturmuştur. Muhalif güçlere bir tehdit aracı olarak bu şekilde gözdağı vermeye çalışmıştır. Çünkü AKP iktidarı, savaştan, kinden, ötekileştirmeden, kandan beslemektedir” şeklinde konuştu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, katliama ilişkin şube binasında basın toplantısı düzenledi. CHP Milletvekili Turan Aydoğan ve İHD yöneticilerinin katıldığı toplantıda, “5. yılında 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nı unutma unutturma! Karanlığa teslim olmayacağız” yazılı pankartı asıldı. İHD İstanbul Şube Sekreteri Leman Yurtsever, katliamın 10 gün evvel ihbar edilmesine rağmen emniyet güçlerinin katliamı önlemediğini söyledi. Yurtsever, emniyet güçlerinin patlamadan sonra yaralılara müdahaleyi geciktirerek, yardım etmek isteyenlere gaz sıkıp engelleyerek, bombanın verdiği zararı daha da büyüttüğünü hatırlattı.

  • İzmir

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Alsancak’ta bulunan Kıbrıs Şehitleri Caddesi Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde açıklama yaptı. Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan ve HDP İzmir İl Eşbaşkanı Kadir Baydur’un da aralarında bulunduğu siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı anmada, yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının olduğu “Unutmadık, unutturmayacağız” yazılı pankart açıldı.

KESK İzmir Şubesi Eşbaşkanı Aysun Gezen, art arda patlayan bombalarla binlerce insanın yaşamını yitirdiğini belirterek, “Bizler hala barış istediğimiz için gözaltına alınıyoruz, yargılanıyoruz ve işlerimizden ediliyoruz. Bu ülkeye eşit demokratik bir yaşam, barış, laiklik gelinceye kadar mücadeleden asla yılmayacağız. Bizler gençlerimiz için barışı sağlamak zorundayız. Biz bu ülkede artık nefes almak, yaşamak istiyoruz. Her şeyden çok gökyüzüne kansız bakmayı çok özledik. Hep beraber olursak, emeğe, kadına, yaşama düşman olan bu iktidarı def edebiliriz” diye kaydetti.

  • Manisa

Manisa Emek ve Demokrasi Platformu, Manolya Meydanı’nda anma etkinliği düzenledi. “Katilleri Tanıyoruz! Unutturmayacağız!” yazılı pankartın açıldığı açıklamada konuşan Eğitim Sen Manisa Şubesi Başkanı İsmail Şener, “Bu toprakları katliamlarla, faili meçhul cinayetlerle anılmaktan çıkararak barış ve demokrasiyle taçlandıracak, emeğin ve bir arada yaşama iradesinin egemen olduğu Türkiye’yi yitirdiğimiz canlarımıza, yoldaşlarımıza, 103 karanfilimize armağan edeceğiz” dedi.

  • Adana

Adana’da, saat 10.04’te Tren Garı önünde anma etkinliği düzenlendi. Katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ile DİSK, KESK, Adana Barosu, Adana Tabip Odası, TMMOB’nin yanı sıra HDP, EMEP, ESP, SYKP, Sol Parti, Halkevleri ve CHP yöneticileri katıldı. Ortak basın açıklamasını KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Fatma Sarıoğuz Güney, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimleri arasında bunca katliamın neden yaşandığını sordu.

Güney, “Katliam sonrası anket yapıp oylarının ne kadar arttığını araştıranların, ‘Kokteyl örgüt’ diyerek davayı sulandıranların, yol kontrollerini kaldırarak katillere adeta koridor açanların, saldırı olacağı istihbaratını tertip komitesinden gizleyenlerin, patlamaların ardından birçok kişinin yaşamını yitirmesine neden olan gaz sıkma emri verenlerin, ambulansların geç gelmesinin sorumlusu olanların, güvenlik tedbiri almayanların katliamdaki rolü ortaya çıkarılmadıkça, asıl failler yargılanmadıkça 10 Ekim dosyası kapanmayacaktır” sözlerini kullandı.

Katliamda yaşamını yitiren Dilan Sarıkaya’nın annesi Nesligül Sarıkaya, “Ta Antep’ten Ankara’ya nasıl geldikleri biliniyor. Benim akşam ne yediğimi bile bilen MİT bunları bilmiyor muydu? Niye uyarmadı? Niye bize bu acıyı çektirdi. Biz bunların düşmanı mıydık? Biz barış istiyorduk, çocuklarımız barış istiyordu. Kim barış istemez?” diye sordu.

Katliamda yaşamını yitiren Şebnem Yurtman’ın annesi Şafak Yurtman, “Şebnem oraya gittiğinde 23 yaşındaydı. Evin en küçüğüydü. ‘barış’ dedi, ‘demokrasi’ dedi, ‘Kürt, Alevi ayrımı olmasın’ dedi. ‘beraber halay çekelim’ dedi. Bunun ne suçu var, ne günahı var? Oraya bomba atıp benim fidanımı elimden aldılar. Zannediyorlar ki seneler geçtikçe acılarımız körelir. Körelmiyor. Daha çok kin duyuyoruz, daha çok nefret duyuyoruz aslında. Gelecek nesillerin önünü açsınlar ki onlar barış desinler, birlikte halay çeksinler. İnsanları kutuplaştırmayı bıraksınlar” dedi.

Fevzi Sert’in ağabeyi Saadettin Sert de katillerin Antep’ten Ankara Gar önüne kadar ellerini kollarını sallayarak nasıl geldiklerini sordu.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan, her ne kadar katliamın failinin DAİŞ olsa da asıl sorumluların gerekli tedbirleri almayan hükümet olduğunu söyledi. Kaplan, “Tüm failler yargı önünde cezasını çekene kadar demokrasi ve özgürlük mücadelesini en kararlı şekilde yürütmeye devam edeceğiz” dedi.

  • Hatay

Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri de katliamda yaşamını yitiren Necla Duran’ın Aşağıokçular Mezarlığı’ndaki kabri başında saat 10.04’te anma gerçekleştirdi.

  • Antalya

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, saat 10.04’te bir araya geldikleri Attalos Heykeli önünde saygı duruşuyla anma gerçekleştirdi. Anmaya, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven ve siyasi parti temsilcileri de katıldı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.