10 Ekim anmasına müdahale: 11 gözaltı

0 128
image_pdf

Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için Gar Meydanı’na yürüyen aileler ve demokratik kitle örgütlerine müdahale edildi, 11 kişi gözaltına alındı

Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için Ulus Metro çıkışında bir araya gelen demokratik kitle örgütleri, katliamın meydana geldiği Gar Meydanı’na yürümek istedi. Katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ile CHP Milletvekilli Murat Emir, HDP’li vekiller Kemal Bülbül ve Mehmet Rüştü Tiryaki’nin de aralarında bulunduğu kitle, metro çıkışında polislerce engellendi. Polis, yürüyüşe pandemi gerekçesiyle izin verilmeyeceğini belirtti.

Yaşanan tartışmanın ardından bir araya gelen demokratik kitle örgütlerine polis müdahale etti. Müdahale sırasında 11 kişi gözaltına alındı. Polisin müdahalesi ardından anmaya katılmak için başka bir nokta da bir araya gelen aileler ve demokratik kitle örgütlerine de “pandemi” gerekçesiyle izin verilmeyeceği belirtildi. Polis tarafından ailelere dağılmaları yönünden anons geçiliyor.

  • Protesto edildi

Polisin anonslarını alkışlarla protesto eden kitle, sloganlarla yolu trafiğe kapattı. Oluşturulan insan zinciriyle polisin tutumu protesto edildi.

Gar Meydanı’na gitmelerine izin verilmeyen demokratik kitle örgütleri, katliamda yaşamını yitiren 103 barış yürüyüşçüsünü Ulus metro çıkışında andı.

  • Anma Ulus’ta yapıldı

Gar Meydanı’na gidemeyen kitle Ulus metro çıkışında katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerini tek tek haykırarak, anma gerçekleştirdi. 103 kişinin ismini okuyan kitle, akabinde katliamda yaşamını yitirenlerin resimlerinin bulunduğu “10 Ekimi Unutma, Unutturma” yazılı pankartın üzerine karanfillerini bıraktı.

“Emek, Barış ve Demokrasi” talebiyle farklı illerden 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Gar Meydanı’ndaki mitinge katılan binlerce kişiye yönelik IŞİD’in düzenlediği düzenlediği bombalı saldırıda 103 kişi yaşamını yitirmişti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.