Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca ve 19 kişi gözaltına alındı

0 180
image_pdf

Kars’ta HDP’lilere yapılan operasyonda aralarında Belediye Eş Başkanı Şevin Alaca ve İl Eş Başkanı Cengiz Anlı’nın da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı

Kars’ta sabah saatlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve belediye yöneticilerinin evlerine polis baskın düzenledi. Kars Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Belediye Eş Başkanı Şevin Alaca ve HDP İl Eş Başkanı Cengiz Anlı’nın evi de basıldı. 19 kişi hakkında yakalama kararının bulunduğu operasyonda, ev aramalarının ardından Alaca ve Anlı’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi kelepçelenerek gözaltına alındı.

HDP’lilerin “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla gözaltına alındığı ve İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldükleri bildirildi.

  • Gözaltına alınanlar

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Kars Belediye Eş Başkanı Şevin Alaca, HDP İl Eş Başkanı Cengiz Anlı, Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Muazzez Çağrıtekinci, Fahrettin Kaya, Kaya Naki, Suat Bayhan, Hamit Taşdelen, Reis Baykız, Zorba Başkurtlu, Bülent Ağbaba, Şengül Erkmen, gazeteci Sevda Manduz.

  • Bilgen’in istifasından sonra operasyon

Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, 6 yıl sonra açılan “Kobanê soruşturması” kapsamında 24 Eylül’de gözaltına alınmıştı ve kent halkı Bilgen’in gözaltına alınmasına tepki göstermişti. Hala gözaltında bulunan ve bugün adliyeye çıkarılması beklenen Bilgen, dün “Demokrasicilik oynanacak yaşı geçtim” diyerek, istifa ettiğini açıklamıştı. Bugünkü gözaltı operasyonunun Bilgen’in istifasından sonra gelmesi dikkat çekti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.