İstanbul Üniversitesi Öğrencileri: “Akbil basma, Turnikeden atla”

0 199
image_pdf

İstanbul Üniversitesi’nde öğrenciler, Sibel Ünli ve Hakan Taşdemir’in intiharlarına dikkat çekmek amacıyla İletişim Fakültesi’nde forum düzenledi.

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, aynı okulda okudukları arkadaşları Sibel Ünli ve Hakan Taşdemir’in intihar ederek yaşamlarına son vermeleri sonrası intiharlara dikkat çekmek amacıyla forum düzenledi. İletişim Fakültesi önündeki foruma Ünli ve Taşdemir’in arkadaşları ile çok sayıda öğrenci katıldı. Foruma Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri de destek verdi. Forumun yapıldığı İletişim Fakültesi çevresi polis ve ÖGB’liler tarafından ablukaya alındı.

Forumda sırayla söz alarak konuşan öğrenciler, intiharların psikolojik sebeplerden değil, kapitalist sistemden kaynaklı olduğuna dikkat çekti. Geçim sıkıntılarını anlatan öğrenciler, öfkelerinin kendi bedenlerine değil mücadeleye aktarılması gerektiğini vurguladı.

  • AKBİL BASMA, TURNİKEDEN ATLA

Forumun ardından öğrenciler, Vezneciler metro durağına yürüdü. Yürüyüş sırasında ise polis, öğrencilerin slogan atmasını engellemek istedi. Öğrenciler, “Bizler hayatına son veren arkadaşlarımızın anısı için yürüyoruz ve hesap sormamızı engelleyemezsiniz” diyerek polisin slogan yasağını tanımadı.

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapılan yüzde 35’lik ulaşım zammına karşı öğrenciler, “Kriz sizin, direniş bizim” diyerek metro turnikelerinden atlayarak yapılan zammı da protesto etti.

Üniversite durağındaki metro turnikelerinden atlayan öğrenciler metroya kadar; ‘Yemek kriz, yol kriz, ezilen hep bizleriz’, ‘Akbil basma, turnikeden atla’ sloganları atıldı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.