İşçileri rehin alan Dardanel’e boykot çağrısı

0 123
image_pdf

Dardanel fabrikasında hayata geçirilen kapalı devre üretim sistemini protesto eden işçiler, uygulama son bulana kadar mücadele edeceklerini söyleyerek, yurttaşları Dardanel ürünlerini boykot etmeye çağırdı

Otis Sendikası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) çalışanları, Tüm Çalışanlar için Sağlık Platformu, Emek ve Adalet Platformu, Yaşar Usta Emek Portalı, İşçi İttifakı, İşçinin Kendi Partisi, Kırmızı Gazete, Sosyalist Öğrenci Hareketi, Genç İşçi Derneği ve Devrimci Gençlik Birliği gibi sol soyalist guruplar Dardanel fabrikasında çalışan işçilerin çalışma koşulları fabrikada kurulan çalışma kampını firmanın İstanbul Tarabya’da bulunan genel müdürlüğü önünde bir araya gelerek protesto etti. “Sömürü her yerde, çözüm devrimde”, “Dardanel işçisi yalnız değildir, çalışma kamplarına son” yazılı pankartın açıldığı açıklamada sık sık, “Dardanel işçisi yalnız değildir” ve “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atılırken, “Ton ton ton sömürüye son”, “Patronlarla ne aynı gemide ne de aynı sofradayız” dövizlerini taşındı. Eyleme birçok işçi katılırken yoldan geçen araçlarla destek verdi.

‘Çalışma kampı’

Grup adına konuşan Merve Yetkin, toplanma nedenlerinin Dardanel fabrikasının salgını fırsata çevirerek kurduğu çalışma kampı olduğunu söyleyerek, firmanın 1570 işçiyi fabrikada tutma kararı aldığını belirtti. İzinde ve karantina da olan işçilerin de öğrenci yurtlarına yerleştirildiğinin altını çizen Yetkin, “Bu uygulamanın adını da cilalamışlar: kapalı devre çalışma sistemi demişler! Oysa bunun adı çalışma kampıdır” dedi.

‘Anayasaya aykırı’

Yapılan uygulamanın işçilerin sağlığını tehlikeye atmak olduğunu söyleyen Yetkin, uygulamanın Anayasaya aykırı olduğunu vurguladı. İşçilerin bir yandan ekonomik krizin bedelini öderken bir yandan da salgına karşı sağlığını koruma mücadelesi verdiğini belirten Yetkin, “AKP iktidarı krizin bütün yükünü işçilere yıkarken, Kovid-19 la mücadele adı altında bütün kamu kaynaklarını, işçilerin işsizlik fonunu sermayeye peşkeş çekmektedir” diye belirtti.

Şirket yetkililerinin, “bize bu sistemi resmi makamlar önerdi, bize tebliğ etti” dediğini hatırlatan Yetkin, “Buradan o resmi makamlara sesleniyoruz. Sermayenin karını koruma derdine düşeceğinize anayasal sorumluluğunuzu yerine getirin ve isçi sağlığına düşman uygulamalara karsı gerekeni yapın” diye seslendi.

‘Eylemlerimiz sürecek’

Dardanel işçilerinin sesini duyurmak için ellerinden geleni yapacaklarını dile getiren Yetkin, eylemlerini sürdüreceklerini belirterek, ilk adım olarak bütün yurttaşları Dardanel ürünlerini boykot etmeye çağırdı. Yetkin, “ Madem Dardanel işçi arkadaşlarımızın sağlığı pahasına üretim yapıyor, biz de Dardanel tüketmeyerek gerekli cevabı vereceğiz. Dardanel çalışma kampı son bulana kadar eylemlerimizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Açıklama yapılan konuşmaların ardından son buldu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.